Aktualności

Projekt Książki charytatywnej Dzieci Dzieciom przełożony na 2019 rok. 

Akcja zbiórki pieniędzy na druk Książki Charytatywnej Dzieci Dzieciom prowadzona na portalu Wspieram.to, zakończyła się o północy. Udało nam się zebrać 31% realizacji celu ale portale crowdfundingowe działają na zasadzie “Wszystko albo nic” co oznacza, że w tym przypadku wszystkie osoby, które wpłaciły pieniądze otrzymają ich zwrot na konto bankowe, z którego został zrobiony przelew, a my nie wydamy książki .

To jednak nie oznacza, że rezygnujemy  . Wszyscy włożyliśmy w ten projekt bardzo dużo pracy, serca i czasu . Poza tym bajki, opowiadania i ilustracje są tak cudowne, że nie możemy tego tak zostawić!!! Plan jest taki, że kolejną akcję zbiórki pieniędzy zorganizujemy w kwietniu i maju 2019 roku, a do tego czasu wydrukujemy książkę aby pokazać jak będzie wyglądała, zaplanujemy spotkania promujące z naszymi Ambasadorami i spróbujemy pozyskać sponsorów aby mieć pewność, że tym razem zbiórka zakończy się sukcesem 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami: wspierali, promowali, udostępniali, informowali, zapraszali, pozyskiwali itd . Dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali . Nie poddajemy się , a Wy bądźcie z nami!!!

Lekopolis – fragment. 

Książka charytatywna Dzieci Dzieciom

autor:  Tomek Drop – 10 lat

ilustratorka:  Łucja Kusińska – 9 lat

Lekopolis.

“…Pewnego dnia, gdy król spacerował po swym pięknym ogrodzie pełnym egzotycznych kwiatów, zauważył, że część roślin zwiędła i nabrała brązowego koloru. Nie wiedział, co się z nimi stało, bo pierwszy raz był świadkiem takiego zjawiska. Bardzo się zmartwił. Po chwili zaczęli do niego z płaczem przybiegać mieszkańcy, bo mieli problemy z oddychaniem, a ich twarze zieleniały i pokrywały się wielkimi bąblami. Król nie wiedział, co robić, więc udał się do wieży wartowniczej, w której mieszkał stary Bóbr de Donate. Był on staruszkiem posiadającym niezwykłe zdolności inżynierskie i umiejącym czytać w głowach ludzi, o których tylko pomyślał. Król poprosił go o radę:

– Proszę, powiedz mi, co mam robić. Moi ludzie chorują, a ja nie wiem, jak im pomóc.

– Zło ma twoją krew. Rozwiązanie znajdziesz w przeszłości – odrzekł tajemniczo staruszek.

Król nic z tego nie rozumiał, ale podziękował za radę. Gdy już wychodził, Bóbr de Donate  podarował mu małą, okrągłą złotą kulkę. Dodał też, żeby otworzył ją w odpowiednim momencie. Król zapytał:

– Ale skąd mam wiedzieć, kiedy to będzie?

– Będziesz wiedział, serce ci podpowie – odpowiedział staruszek i odwrócił się.

Po powrocie do królestwa król zorientował się, że już połowa mieszkańców jest chora, a rośliny tlenowe i pozostała roślinność więdną i błyskawicznie tracą kolor. Wydało się to królowi bardzo dziwne. Zaczął się zastanawiać, jak to możliwe, że rośliny umierają tak szybko, przecież mają odpowiednią dawkę i słońca, i deszczu, dba się o nie, myje, rozmawia z nimi, mają system nawadniania… W pewnej chwili podskoczył do góry z okrzykiem:

– Mam! Już wiem! System nawadniania! Ktoś truje rośliny tlenowe. Tylko kto? .

Na ostatnie pytanie już nie znalazł odpowiedzi, ale przypomniał sobie słowa staruszka: „Zło ma twoją krew”, „Zło ma twoją krew”, „Zło ma twoją krew”… Po chwili otrząsnął się i już wiedział, że musi chodzić o jego brata. Zaczął szybko pakować do worka najpotrzebniejsze rzeczy, by udać się w podróż na poszukiwanie brata, gdy nagle przyszła do niego zapłakana kobieta, mówiąc, że jej dziecko przestaje oddychać. Król kazał jej się uspokoić i obiecał, że rozwiąże wszystkie problemy. Po tych słowach wskoczył do gepardingu i poleciał w stronę ciemnej i brudnej planety Błotopolis, nad którą unosił się okropny zapach i zielone, toksyczne opary…”

Na portalu Wspieram.to trwa zbiórka funduszy na druk książki Dzieci Dzieciom, której autorami i ilustratorami są dzieci. Książka we wrześniu zostanie przekazana do szpitali dziecięcych, domów dziecka i bibliotek. Akcja na Wspieram.to to na razie jedyna możliwość zakupu tej wyjątkowej książki. Zapraszamy!

Lewa strona – fragmenty. 

Książka charytatywna Dzieci Dzieciom

autorka:  Weronika Przybysz – 12 lat

ilustratorka:  Anna Chechłacz – 14 lat

 

Lewa strona.

“…Gdy wracałam ze szpitala, wyglądając przez okno w aucie, nie potrafiłam dostrzec w jesiennym świetle dnia niczego pozytywnego. Prawy rękawek koszulki zwisał z mojego ramienia bezwładnie i z uporem dawał mi znać, że będę musiała nauczyć się z nim żyć. Cały mój świat przewrócił się na lewą stronę. Wszystko na odwrót.

Przekroczyłam próg swojego domu. Ledwo mogłam przełknąć ślinę, tak bardzo chciało mi się płakać. W naszym saloniku siedzieli dziadkowie, mama i Oliwier. Wszyscy patrzyli na mnie wyczekująco i… z politowaniem.

Wszystko jest teraz na odwrót. Niby tylko jedna tragedia w życiu jakiegoś dziecka na całym wielkim świecie, a jednak… Jednak taka mała tragedia rzuca na ten świat zupełnie inne barwy. Przynajmniej dla takiej małej dziewczynki jak ja.

A może trzeba zacząć myśleć od lewej strony? W końcu od teraz taki będzie mój świat. Oni nie chcą się nade mną litować. Moja mama cierpi, wiedząc, że nie może mi pomóc. Pewnie jest bardziej załamana niż ja. W końcu nie może zrobić nic innego, jak rozpłakać się lub po prostu się nade mną ulitować. Cierpi, bo nie wie, co może zrobić. Pewnie podobnie jest z moimi dziadkami. Jeszcze niedawno pomyślałabym, że tylko siedzą w fotelach i gapią się na mnie głupio. Ale oni cierpią razem ze wszystkimi. Dlaczego? Bo mnie kochają. Tak jak wszyscy tutaj zebrani.

A mój brat? Osoba, która dotąd tak strasznie mi przeszkadzała, teraz w moich oczach była kimś wyjątkowym. To nieprawda, że ciągle mnie bił, zabierał telefon i marudził, gdy musiał się ze mną bawić. To ktoś, kto pomagał mi w lekcjach, kto w jesienne popołudnia robił mi herbatę i puszczał głośno muzykę, codziennie chodził ze mną na spacery i opowiadał, jaki świat byłby cudowny, gdyby nie było czegoś takiego jak wojna...”

“…Usiadłam w ławce i drżącą ręką wyciągnęłam z piórnika długopis. Niezbyt dobrze pisałam lewą ręką, sprawiało mi to ogromny trud. Nie wiedziałam dlaczego. Starałam się myśleć, że wszystko będzie dobrze… Musiałam to przezwyciężyć. Moje leworęczne pismo nie było ładne, ale było kolejnym krokiem do innego życia.

Przyglądałam się koleżankom i kolegom. Wyglądali inaczej niż zwykle. A może to ja zaczęłam dostrzegać w nich coś wyjątkowego? Wszyscy siedzieli i pilnie przepisywali zdania do zeszytu. Na przerwach nie podchodzili do mnie pogadać ani zapytać, jak się czuję. Nie wiedzieli, co powiedzieć.

Znalazła się jednak w tym tłumie osoba, która wiedziała, co zrobić. Nie musiała mnie o nic pytać. Malwina wzięła mnie za lewą rękę i rozpromieniona popatrzyła mi prosto w oczy… Tyle wystarczyło. Ten dotyk ciepłej dłoni i jedno spojrzenie jej pięknych szarych oczu mówiące: ,,Nie martw się. Jesteś moją przyjaciółką i nigdy nie pozwolę, byś została sama…”

Na portalu Wspieram.to trwa zbiórka funduszy na druk książki Dzieci Dzieciom, której autorami i ilustratorami są dzieci. Książka we wrześniu zostanie przekazana do szpitali dziecięcych, domów dziecka i bibliotek. Akcja na Wspieram.to to na razie jedyna możliwość zakupu tej wyjątkowej książki. Zapraszamy!

Bajka o Jasi i Trollu – fragment. 

Książka charytatywna Dzieci Dzieciom

autorka i ilustratorka:  Agnieszka Mikulska – 12 lat

O Jasi i Trollu.

 

“…Jasia ocknęła się. Co ją obudziło? Rozejrzała się wokół i dostrzegła małą istotkę w kamizelce zrobionej ze splecionego mchu i drewnianych kapsli. Stworek miał zielonkawą skórę, ciemne oczka i szczerbate zęby. Wyglądał jeszcze na małego, ale z pewnością był najprawdziwszym Trollem.

– Czy chcesz mnie zjeść? – zapytała nieśmiało Jasia i na wszelki wypadek wzięła do ręki niewielki patyk, który leżał obok niej.

– Ależ skąd! – żachnął się Trollik. – Może jestem trochę głodny, ale my, Trolle, nie jadamy mięsa!

– Aha! Jesteście wegetarianami?

– Nie! Jemy kamienie. Najlepsze są takie przyprawione mchem lub porostami. Albo takie podgrzane na słońcu! A moje ulubione są lekkostrawne, płaskie i kolorowe… – rozmarzył się Troll.

– Jak masz na imię? – zapytała Jasia, zaciekawiona śmiesznym kamieniożercą.

– Tobi. A ty?

– Jasia. Miło cię poznać! – powiedziała Jasia i uśmiechnęła się przyjacielsko. Brzuch Tobiego nadął się, zrobił się niebieski, a potem oklapł z dźwięcznym piszczeniem.

– Ojejku! Przepraszam, nie jadłem nic od wczoraj. Chodź, pokażę ci świetne miejsce z żarciem! – Troll przygładził swój pomarszczony brzuch i zaczął skakać z kamienia na kamień w stronę lasu, gdzie przyroda była jeszcze bardziej dzika.

– No, idziesz? – zapytał, oglądając się za Jasią.

– Tak, tak, już idę! – zawołała dziewczynka, otrzepując się z mchu i ściółki.

Przez chwilę Jasia podążała za skaczącym Trollem. Gdy się zatrzymał, Jasia miała przed oczami dziwaczny widok. Na łące, pod dużym dębem, leżało na wielkiej stercie kilkanaście ogromnych, płaskich głazów. Kamole były przykryte puchową pierzyną z mchu, trawy i gałązek, utworzoną przez najlepszego krawca leśnego – Czas.

Tobi chwycił dziewczynkę za rąbek jej sukienki i pociągnął ją do wielkiej sterty kamieni. Dotknął ręką kamienia i odsłonił zwisającą firanę porostów. Ukazało się wtedy duże wejście do czegoś, co wyglądało na długi korytarz.

– Na końcu jest nasza kochana, niewyczerpywalna stołówka Trolli! – powiedział Tobi i pogładził się po chudym brzuszku. Bez namysłu wbiegł do ciemnego korytarza.

Jasia uklęknęła przed jaskinią. Z wnętrza dobiegał ją dźwięk zgrabnego tuptania, stłumiony miękkim mchem. Dziewczynka schyliła głowę i zaczęła raczkować przez niekończący się korytarz. Wszędzie wisiały wielkie pajęczyny, a ściany były zimne i wilgotne. Przebiegający obok szczur rzucił do Jasi szybkie „Cieńdobry!”, zanim wcisnął się do jakiejś dziury.

W końcu korytarz pojaśniał. Jasia doszła do wielkiej, jasnej jaskini wypełnionej po brzegi kamieniami i tylko kamieniami! Niedaleko Tobi już zaczął pakować w siebie twarde sałatki własnego pomysłu.

– Smacznego! – zaśmiała się Jasia i uklękła, by pooglądać wspaniałe kamienie o różnych wielkościach, kształtach i kolorach. Jeden wyglądał jak serduszko o bursztynowym kolorze, a inny jak dziwaczny amulet. Ale Jasi spodobał się najbardziej niewielki, gładki i płaski kamień. Był lekko przezroczysty i miał w sobie spiralę wszystkich kolorów tęczy. Dziewczynka długo go oglądała, obracając kamień w rękach. Koło Obok niej, najedzony do syta Tobi oklapł na górce jasnoróżowych kamieni...”

Na portalu Wspieram.to trwa zbiórka funduszy na druk książki Dzieci Dzieciom, której autorami i ilustratorami są dzieci. Książka we wrześniu zostanie przekazana do szpitali dziecięcych, domów dziecka i bibliotek. Akcja na Wspieram.to to na razie jedyna możliwość zakupu tej wyjątkowej książki. Zapraszamy!

Wymiana międzyplanetarna – fragment. 

Książka charytatywna Dzieci Dzieciom

autor i ilustrator:  Wiktor Baron – 9 lat

Wymiana międzyplanetarna.

“…Pewnego słonecznego popołudnia wraz z kolegą szukaliśmy świerszczy na łące, aż tu nagle przed nami wylądował piękny i błyszczący pojazd. Zaskoczeni i trochę wystraszeni stanęliśmy jak wryci! Nagle Euzebiusz zawołał:

Szybko! Uciekajmy!

I dał nogę, a ja pobiegłem za nim. Niestety potknąłem się o wystający z ziemi kamień i wielka, stalowa, teleskopowa ręka chwyciła mnie za spodnie. Wciągnęła mnie do okrągłego pojazdu, który był w kolorze niedojrzałego banana. Na metalowej tabliczce umieszczonej na drzwiach było napisane AUTOUFO 303. Domyśliłem się, że to nazwa pojazdu.

W środku AUTOUFO ufoludzie przypięli mnie pasami do miękkiego jasnozielonego i błyszczącego fotela. Wtedy miałem chwilę, żeby się im przyjrzeć. Zauważyłem, że nie różnią się tylko kolorem, ale i kształtem. Jeden z nich był bardzo szczupły i wysoki. W myślach nazwałem go Szczypior. Drugi ufoludź był bardzo pulchny i w kolorze kamienia, dlatego dałem mu ksywkę Głazik.

Nagle jeden do drugiego coś powiedział. Brzmiało to mniej więcej tak: „To-di-si-bo-gi-li-mi-mo-ło-go-wi-omi”. Ni stąd, ni zowąd Głazik gdzieś poszedł, ale po chwili wrócił, niosąc coś małego w ręku. Poczułem lekkie ukłucie. Wtem zaczęły mi się ukazywać przed oczami różne wzory w tęczowych kolorach. Zasnąłem.

Ocknąłem się, jak już dotarliśmy na planetę Zwyczajną, która była pokryta śniegiem i brokatem. Szczypior przemówił, tym razem do mnie:

Tobotobotlodlommluj telś-bo-to-bo.

Chyba się domyślił, że nic z tego nie zrozumiałem, bo nabazgrolił coś na kartce i wetknął mi ją przed nos. Było tam napisane: „To jest nasza planeta, tu mieszkamy, jesteśmy głodni, chcemy amam (jeść). Jeśli nam pomożesz zdobyć amam, to spełnimy twoje życzenie”. Bez wahania zgodziłem się im pomóc. A życzenie miałem tylko jedno: aby jak najszybciej wrócić na Ziemię.

Po dogadaniu się wyszliśmy z pojazdu. Przywitało nas mnóstwo ufoludków małych i dużych. Szczypior i Głazik zaprowadzili mnie do mojego nowego domu (miałem nadzieję, że tymczasowego). Dom był bardzo piękny. Miał ściany żółte jak słońce i czarny jak smoła dach. Drzwi wielkości koła od roweru. Okna w kształcie monitora komputera.

Gdy już się rozgościłem i doszedłem do siebie, ktoś zapukał do drzwi. Byli to Głazik i Szczypior z kartką i długopisem w ręku. Domyśliłem się, że chcą „porozmawiać”. Usiedliśmy i zaczęliśmy pisać:

– Jak do tej pory żyliście bez jedzenia? – zapytałem.

– A co to jest jedzenie? – zdziwił się Głazik.

– To wasze amam – wyjaśniłem.

– Aaa… Dostarczali je nam Marsjaninie, ale było bardzo niedobre – odpowiedział Głazik.

– A na dodatek skończył się nam kontrakt – dodał Szczypior.

– To dlaczego znów go nie podpiszecie? – zapytałem.

– Bo to jedzenie kosztuje FORTUNĘ!!! – odpowiedzieli chórem…” 

Na portalu Wspieram.to trwa zbiórka funduszy na druk książki Dzieci Dzieciom, której autorami i ilustratorami są dzieci. Książka we wrześniu zostanie przekazana do szpitali dziecięcych, domów dziecka i bibliotek. Akcja na Wspieram.to to na razie jedyna możliwość zakupu tej wyjątkowej książki. Zapraszamy!

Bajka o Kurczaczku – fragment. 

Książka charytatywna Dzieci Dzieciom

autorka: Róża Tomaszewicz, 12 lat

ilustracje: Julia Holubowska, 12 lat

Bajka o kurczaczku.

“…Słowem, było pięknie…

A więc, był wielki, ciemny las… Pośrodku okrągła niczym mały balonik polana. Na niej mały, drewniany domek z ogródkiem. Gdy wchodziło się do domku przez drewniane drzwiczki po prawej stronie była kuchenka, dalej na środku piec, za nim duża, wygodna, miękka kanapa z kolorowymi poduszkami. Kanapa była obita aksamitnym, mięsistym materiałem w kolorze fioletowym. Poduszki jeszcze bardziej miękkie miały kolor: żółtego słonecznika, dojrzałych pomidorów, zielonej trawy i błękitnego nieba. Przed kanapą stał całkiem spory, drewniany stolik. Na ścianie w kącie ulokowano przestronny regał z książkami, albumami i grami. Dalej były schody, a pod nimi schowki. Schody były drewniane, pomalowane na biało, prowadziły na stryszek. Na stryszku były dwa pokoiki…

Zgadnijcie kogo.

– Czy to były mieszkanka krasnoludków?

– Nieee… to nie były mieszkanka krasnoludków. Krasnoludki wolą małe budki…

– Czy to był domek bobrów?

– Nieee… to nie mógł być domek bobrów, ponieważ bobry wolą strumyki i patyki.

– Czy to był domek lisiej rodziny?

– Nieee… lisia rodzina mieszka w podziemiach.

– A może… może w tym wielkim, ciemnym lesie, pośrodku małej polanki w drewnianym domku mieszka… mały Kurczaczek ze swoją Mamą Kurką?

– Zgadłeś 😊 ! Skąd wiedziałeś? Może kiedyś tam zabłądziłeś? Jeżeli jednak nigdy tam nie byłeś i nie poznałeś tej wspaniałej pary, posłuchaj

opowieści o nich…” 

Na portalu Wspieram.to trwa zbiórka funduszy na druk książki Dzieci Dzieciom, której autorami i ilustratorami są dzieci. Książka we wrześniu zostanie przekazana do szpitali dziecięcych, domów dziecka i bibliotek. Akcja na Wspieram.to to na razie jedyna możliwość zakupu tej wyjątkowej książki. 

Jaszczur i klątwa Błyskawicy – fragment. 

Książka charytatywna Dzieci Dzieciom

autor: Szymon Berendt, 9 lat

ilustracje: Mikołaj Waliś, 11 lat

Jaszczur i klątwa Błyskawicy.

“…Dawno, dawno temu w magicznej krainie żyraf i szakali, gdzie mieszkały także inne mało spotykane w innych krainach zwierzęta życie toczyło się spokojnie i w przyjaźni. Niestety pewnego słonecznego dnia, który zaczął się zupełnie normalnie i nikt nie spodziewał się, co się dalej stanie, do krainy trafił wielki, zielony Jaszczur o imieniu Błyskawica. 

Wielkość przybysza oraz jego nietypowy wygląd zakłóciły spokój mieszkańców krainy. Dlatego oni, trochę ze strachu, trochę z zakłopotania, powiedzieli mu: – To nasza kraina i nie ma tu miejsca dla Jaszczurów, idź sobie gdzieś indziej. Jaszczur poczuł smutek, gdy usłyszał te słowa. Potem ogarnęła go wielka złość. I ryknął na mieszkańców takimi słowami: – Rzucam na Was klątwę wiecznej kłótni. Od tej pory cały czas wszyscy tutaj zebrani będą się kłócić. Jaszczur opuścił krainę zły i smutny.

A tymczasem, tego samego dnia Bibi i Zenon wstali przed wschodem słońca i poszli na długi spacer brzegiem rzeki, by dotrzeć do zatoki „Brząd-Brzęd”. Gdy około południa wrócili do swojej krainy, nie mogli uwierzyć swoim uszom i oczom. Wszyscy się kłócili.

– O rety – powiedziała Bibi – co się tutaj dzieje? 

– Nie mam pojęcia – mruknął wielce zmartwiony Zenon. Chyba trzeba się kogoś spytać, co się tutaj dzieje – dodał po chwili.

-Dobry pomysł – powiedziała Bibi i czym prędzej podeszła do niedaleko stojącej antylopy i spytała:

-Cześć Helu, czy wiesz może co się tutaj stało? Nasza kraina jakby się przeistoczyła w jakieś inne miejsce? 

-Wiem, ale Ci nie powiem. Jak jesteś taką mądrą żyrafą to się domyśl! – odparła Hela a stojąco obok słoń Lucek dodał tupiąc nogą: „No właśnie, co ty taka wścibska jesteś!”

-Wiesz Zenonku, coś musimy zrobić, by zrozumieć naszych przyjaciół. Oni się przecież tak zazwyczaj nie zachowywali. Coś dziwnego się tu dzieje – powiedziała Bibi

-Tak, tak, Bibi, bardzo to dziwne. Hela nigdy tak jeszcze do Ciebie nie mówiła. A widziałaś jak Bruno krzyczał na Leosia? Naprawdę bardzo to podejrzane – powiedział Zenon drapiąc się z niepokoju po brodzie.

-Co by tu zrobić – na głos zastanawiała się Bibi. A może pójdziemy na tą wielką górę i stamtąd najgłośniej jak umiemy powiemy na głos, tak by nas wszyscy usłyszeli: „Przyjaźń jest bardzo ważna. Posłuchajcie swoich serc.”

Zenonowi bardzo się spodobał ten pomysł. Zabrał na tą wyprawę ze sobą również wielką tubę, którą kiedyś dostał od ciotki Matyldy.

Wcale nie było łatwo wejść na górę, była ona oblodzona i łapy Zenona oraz kopytka Bibi bardzo się ślizgały na takim podłożu. Te utrudnienia sprawiły, że przyjaciele szli na szczyt aż dwa dni…” 

Na portalu Wspieram.to  zbieramy pieniądze na druk książki Dzieci Dzieciom, której autorami i ilustratorami są dzieci i która trafi do szpitali dziecięcych, domów dziecka i bibliotek.

Bajka o drzewie, które chciało być wielkie – fragment. 

Książka charytatywna Dzieci Dzieciom

autor: Damian Łuczak, 12 lat

ilustracje: Janka Berlińska, 10 lat

Bajka o drzewie, które chciało być wielkie.

“…Pewnego razu w dalekim kraju, w malutkim zagajniku położonym przy niewielkiej choć gwarnej wiosce, otoczonym z jednej strony polami uprawnymi, a z drugiej łąkami, gdzie wypasano bydło, przyszło na świat Drzewo. Chociaż było malutkie, już było widać, że różniło się od swoich towarzyszy: nie wiadomo było, do jakiego należy gatunku. Dęby widziały w nim małego dąbka, brzozy brzózkę, a lipy zauważyły podobieństwo do siebie. Czym Drzewo było, nie dało się ustalić, gdyż było ono mieszaniną wielu gatunków. Wszystkie drzewa w zagajniku bardzo zadziwił nowy przybysz, ale jednocześnie uznały go za kogoś ważnego i nadzwyczajnego. Toteż słabe i bezbronne drzewko codziennie było pod troskliwą opieką starszych braci: od nich dowiedziało się, jak układać gałęzie i korzenie, żeby szybko rosły, czy też jak rozmawiać z ptakami, wiewiórkami i innymi zwierzętami.

Któregoś dnia do lasku przyszli mieszkańcy wsi i zauważyli nietypowe drzewko. Bardzo ich ono zaskoczyło, ale i zaciekawiło, więc zaczęli o nie szczególnie dbać. I tak nasze dziwne Drzewo rosło beztrosko i rozwijało się bez przeszkód, a wszyscy (czy to inne drzewa czy też mieszkańcy) byli gotowi mu nieba przychylić. A Drzewo im starsze, tym bardziej było przekonane, że jest lepsze od innych i najważniejsze na całym świecie.

Kiedy Drzewo było już na tyle duże, że nie musiało korzystać z pomocy innych, wpadło na pewien pomysł. Postanowiło wyeliminować pozostałe drzewa zzagajnika, żeby było je widać jeszcze lepiej i żeby tylko na nim można było skupić uwagę. Całymi dniami rozmyślało, jak pozbyć się swoich braci, aż wkońcu znalazło skuteczny (choć okrutny) sposób…”

“…Ich śmierć niezmiernie ucieszyła Drzewo, które zaczęło rosnąć ze zdwojoną siłą. Było z siebie dumne: jego konary i pień były olbrzymie. „Teraz każdy będzie mógł podziwiać tylko mnie i jedynie mną się zachwycać, przecież jestem takie niezwykłe, piękne i ogromne”, myślało na okrągło Drzewo…”

“…I tak właśnie zakończył się los niezwykłego Drzewa, które myślało, że jest najlepsze, najładniejsze i największe. Chciało, aby je oglądano i tylko nim sięzachwycano. Przez swoją dumę i pychę skazało na śmierć inne drzewa, a jak się później okazało – także i siebie…”

Na portalu Wspieram.to  zbieramy pieniądze na druk książki Dzieci Dzieciom, której autorami i ilustratorami są dzieci i która trafi do szpitali dziecięcych, domów dziecka i bibliotek.

Śladami Wielkich Polaków-półkolonie dla dzieci 

Tego jeszcze nie było – półkolonie dla dzieci “Śladami Wielkich Polaków”

Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat na niezwykłą przygodę, podczas której uczetnicy:
– poznają trzydziestkę niezwykłych Polek i Polaków,
– będą pisać bajki, wymyślać wynalazki (czy uda nam się zrobić kamizelkę kuloodporną i pojazd kosmiczny?), robić eksperymenty, brać udział w quizach, jeździć konno i bawić się dużo na świeżym powietrzu.

Co nas jeszcze czeka?
– wycieczka do Nieborowa do Akademii Pana Kleksa, gdzie nagramy teledysk bo piosenek z filmu
– wycieczka do Amber Horse, gdzie będą przejażdżki na koniach i ognisko,
– stworzenie Muzeum Marii Skłodowkiej-Curie

Patronami naszych półkolonii będą:
Maria Skłodowska-Curie
Kazimierz Żegleń
Julian Tuwim
Jan Brzechwa
Wanda Rutkiewicz
Stanisław Marusarz

Organizator: Wydawnictwo Sofijka
Termin kolonii: 2-6 lipca 2018 (poniedziałek – piątek)
Godziny: 8:00-17:00 (możliwość zostawienia dziecka od godziny 7:00 i do godziny 19:00 za dodatkową opłatą)
Wiek uczestników: 8-12 lat
Liczba uczestników: max.15 dzieci
Wyżywienie: obiad gotowany na miejscu (zupa + drugie danie + kompot) + podwieczorek (śniadania we własnym zakresie)
Miejsce: Niepubliczna Szkoła Familia w Brwinowie, ulica Szkolna 18
Koszt: 490 zł od dziecka (przy zapisie rodzeństwa -30 zł za każde dziecko)
ZAPISY: kontakt@sofijka.pl, w mailu należy wpisać: Półkolonie i nazwisko uczestnika/uczestniczki
OPŁATA: Opłatę za uczestnictwo należy uiścić na konto podane w mailu. Potwierdzenie udziału w warsztacie zostanie przesłane po zaksięgowaniu wpłaty na koncie bankowym. Decyduje kolejność wpłat.

Jeśli potrzebna będzie faktura proszę przesłać dane firmy lub osoby prywatnej.

Opiekunowie/wychowawcy:
Monika Jędrzejewska-Wiergiles – właścicielka Wydawnictwo Sofijka, inicjatorka projektu Książka charytatywna Dzieci Dzieciom, prowadzi warsztaty literackie i edukacyjne dla dzieci w szkołach i przedszkolach. Trener rozwoju osobistego, Wiceprezes SPAD – Stowarzyszenie Pomocy Afrykańskim Dzieciom. Lokalny Koordynator Klub Przedsiębiorczych Mam Grodzisk Mazowiecki. Mam dwóch córek w wieku 7 lat i 10,5 roku.

Katarzyna Malinowska – Edukator Pozytywnej Dyscypliny, pedagog, mediator, – pedagog, socjoterapeuta, mediator rodzinny. Prowadzi warsztaty, szkolenia i konsultacje dla rodziców. Specjalizuje się w pracy z mamami dzieci przygotowujących się do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej – Idę do przedszkola – przygotuj mnie, Mamo! Prezes SPAD – Stowarzyszenie Pomocy Afrykańskim Dzieciom. Mam trzech córek.

Katarzyna Paciorek – prowadzi warsztaty dla dzieci, działaczka społeczna. Mam trójki dzieci.

Witaj przygodo 🙂

Warsztaty z Sofijką to nauka i zabawa 

Zapraszamy przedszkola i szkoły na warsztaty z Sofijką 

Warsztaty tworzenia książki – materiały własne:
– Jak powstaje książka, czyli Bajka o Szopie Praczu: 3-4 lata
– Jak powstaje książka, czyli Bajka o Dzielnym Robaczku: 5-8 lat
– Kreatywny warsztat tworzenia książki: III-VI klasa

Warsztaty edukacyjno-literackie – z książką:
– Abecadło z pieca spadło: 5-7 lat
– Gdzie są moje okulary? I-II klasa
– Paweł i Gaweł-ortografia: II-III klasa

Warsztaty edukacyjne z elementami tworzenia książki – materiały własne:
– Władcy Polski: Mieszko I i Bolesław Chrobry+legendy – II i III klasa
– Sławni Polacy i polskie wynalazki: II i III klasa
– Polscy wynalazcy i odkrywcy: IV-VI klasa
– Śladami Wielkich Zapomnianych Polaków. IV-VI klasa
– Potyczki ortograficzne-Przyroda Polski: III-V klasa

Spotkania czytelnicze – z książką lub bez książki:
– Poezja na wesoło: 3-7 lat
– O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu: 4-8 lat.
– Spotkanie z Ezopem: 4-8 lat

Zajęcia dodatkowe:
1. Kreatywne warsztaty tworzenia książek
Są to cykliczne 90-minutowe spotkania dla dzieci w wieku 8-12 lat – raz w tygodniu, dla grupy minimum 10-osobowej.
Program obejmuje twórczą zabawę, czyli tworzenie książek: z bajkami, edukacyjnych, ortograficznych, według własnych pomysłów, pisanie bajek i wierszy, tworzenie ilustracji, a także spotkanie z autorem i ilustratorem.

2. Śladami Wielkich Polaków – NOWOŚĆ!!!
Są to cykliczne 90-minutowe spotkania dla dzieci w wieku 7-12 lat – raz w tygodniu, dla grupy minimum 10-osobowej.
Na każdym spotkaniu uczetnicy poznają Polaków, którzy dokonalil niezwykłych rzeczy. Są to wynalazcy, odkrywcy, podróżnicy, artyści, sportowcy, władcy. Niezwykłe kobiety i niezwykli mężczyźni, o których warto pamiętać. Spotkania to prezentacja, dyskusja, tworzenie książek uwzględniających poznane osoby, odgrywanie scenek z życia Wielkich Polaków, tworzenie wynalazków i wspólne odkrywanie świata. Przez cały rok szkolny będziemy tworzyć Muzeum Wielkich Polaków. Finałem będzie prezentacja Muzeum.

Opis warsztatów: https://sofijka.pl/warsztaty/

Zapisy i dodatkowe informacje:
kontakt@sofijka.pl
tel. 604-060-980

Autorzy książki charytatywnej Dzieci Dzieciom 

To była BAARDZO trudna decyzja. Otrzymaliśmy 220 bajek, baśni, opowiadań i historii od młodych autorów w wieku 8-12 lat z całej Polski 😲😲😲
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przesłali swoje propozycje ❤️. Każda bajka była czytana i oceniana przez co najmniej sześć osób, w tym jedno dziecko 👍👍👍. W ocenę bajek zaangażowaliśmy 25 osób 😍.  Oto nasz wybór:

 1. Bajka o drzewie – Damian Łuczak, 12 lat, Społeczna Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 100 STO  w Warszawie
 2. Bajka o królewnie Belli i dzielnym pasterzu Vito – Ksawery Wąchała, 9 lat, SP nr 2 w Jędrzejowie
 3. Bajka o kurczaczku – Róża Tomaszewicz, 12 lat, Szkoła Podstawowa w Izabelinie
 4. Bajka o Mrówce Monice – Ula Popiołek, 9 lat, Szkoła STO 100 „Jaskółka” w Warszawie
 5. Bajka o ślimaku – Kuba Kaczmarek, 10 lat. Niepubliczna Szkoła im. Leonarda da Vinci w Książenicach
 6. Baśń o Królowej Śniegu – Agata Bechta, 14 lat, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
 7. Baśń o tym, co jest w życiu najważniejsze – Alan Bednarek, 14 lat, Szkoły Podstawowej nr 5 im. M. Kopernika w Łasku
 8. Błękit fal – Nadia Wójcik, 14 lat, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
 9. Dlaczego trawa jest zielona? – Marysia Grochal, 9 lat, Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Powstańca w Warszawie
 10. Dzielna owieczka – Zosia Kolmus, 10 lat, Szkoła Promienie w Nadarzynie
 11. Idąc za głosem serca – Dominik Marinković, 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Milanówku
 12. Jaszczur i klątwa błyskawicy – Szymon Berendt, 9 lat, Szkoła Mentis w Warszawie
 13. Kocia mama – Bartłomiej Żurawicki, 13 lat, Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Ciechocinie
 14. Kropek – Bartosz Sapota, 10 lat, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomsku
 15. Lekopolis – Tomek Drop, 10 lat, Niepubliczna Szkoła Podstawowa “Skrzydła” w Lublinie
 16. Lewa strona – Weronika Przybysz, 12 lat, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
 17. Magiczne drzwi – Zofia Wiergiles, 10 lat, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Familia w Brwinowie
 18. Magiczny świat chłopca – Daniel Korczyński, 13 lat, Szkoła Podstawowa Nr. 163 Batalionu Zośka w Warszawie
 19. Mikołajek i nasionka przyjaźni – Mikołaj Szymanowski, 10 lat, Szkoła Podstawowa im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bojanowie (Wielkopolska)
 20. Niesamowite urodziny Stasia – Alicja Stawiarska-Wyszomirska, 13 lat
 21. Niezwykła Polana – Zuzanna Kosińska, 11 lat, Szkoła Podstawowa nr 6 w Grodzisku Mazowieckim
 22. Niezwykła przygoda Sary – Marysia Karpienia, 8 lat, Edukacja domowa (Szkoła Podstawowa w Górce Duchownej)
 23. Nigdy się nie poddawaj – Klaudia Ogórek, 13 lat, Szkoła Podstawowa w Izabelinie
 24. O Jasi i Trolu – Agnieszka Mikulska, 12 lat, Internationella Engelska Skolan-Szwecja
 25. Opowieść o dwóch siostrach – Alicja Pielak, 13 lat, Szkoła podstawowa im. Płka Stanisława Królickiego w Izabelinie
 26. Osiem razy osiem – Hanna Mikulska, 12 lat, Internationella Engelska Skolan-Szwecja
 27. Pan Skarpetka – Julia Ślusarczyk, 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 32 w Bielsku-Białej
 28. Podróż po osiedlu – Maja Wróblewska i Julia Suchłabowicz, 10 lat, Szkoła Podstawowa nr 1 w Milanówku
 29. Rafael i Diana – Magda Kwiatkowska, 9 lat, Szkoła Podstawowa nr 63 im. Zawiszy Czarnego w Warszawie
 30. Smocza Gwiazda – Michał Kopiel, 12 lat, Szkoła Podstawowa nr 382 w Warszawie
 31. Wymiana międzyplanetarna – Wiktor Baron, 9 lat, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Pietrzykowicach
 32. Zaklęty w drzewie – Piotr Sieńko, 13 lat, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 w Krakowie

Dodatkowo te osoby poinformujemy o decyzji mailowo. Jeśli przy nazwisku brakuje nazwy szkoły, to znaczy, że nie mogliśmy jej odnaleźć i poprosimy o przesłanie na adres kontakt@sofijka.pl.

Na decyzję dotyczącą ilustratorów musimy jeszcze poczekać – najpóźniej do 28 kwietnia.

Kolejny etap to ilustrowanie książek i podpisanie umów, a od 15 maja zaczniemy zbiórkę pieniędzy na druk książki na portalu crowdfundingowym – BĄDŹCIE Z NAMI ❤ ❤ ❤!

Ilustratorzy książki charytatywnej Dzieci Dzieciom 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się do zilustrowania książki Dzieci Dzieciom. Oto nasz wybór:
Alicja Pielak – 13 lat – Szkoła Podstawowa im. Płka Stanisława Królickiego w Izabelinie
Anna Chechłacz – 14 lat – Szkoła Podstawowa nr 1 im.Piotra Skargi w Milanówku
Amelia Wawrzaszek  -11 lat –  Szkoła Podstawowa nr 3 w Rakszawie
Daria Smolarek – 9 lat –  Publiczna Szkoła Podstawowa  im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Budziszynku
Ela Zyskowska – 14 lat –  Gimnazjum nr 118 im. Pierwszej Kompanii Kadrowej – Warszawa Wesoła
Emilka Organa – 11 lat – Szkoła Podstawowa nr 2 w Brwinowie
Franciszek Antkowiak – 8 lat –  Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kaczanowie
Jagoda Maciejewska – 13 lat –  Szkoła Podstawowa nr 364 w Warszawie
Janka Berlińska – 10 lat – Szkoła Podstawowa nr 1 im.Tadeusza Kościuszki w Brwinowie
Julia Holubowska – 12 lat – Szkoła Podstawowa 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej
Julia Stachura – 15 lat – Gimnazjum FILOMATA w Gliwicach 
Krysia Borowiecka – 9 lat 
Łucja Kusińska – 9 lat – Szkoła Podstawowa im. Królowej Świętej Jadwigi w Koszarawie Bystrej (Edukacja domowa)
Magdalena Jodowska – 12 lat
Marek Jóźwiak – 11 lat – Niepubliczna Szkoła Podstawowa MTE  w Milanówku
Maria Poniatowska – 13 lat – Szkoła Podstawowa im. płka Stanisława Królickiego w Izabelinie
Ola Pikula – 8 lat
Oliwia Nowicka – 13 lat –  Szkoła Podstawowa w Izabelinie
Oliwia Szwed – 8 lat –  Zespół Szkolno-Przedszkolny Stobiecko Szlacheckie Łabodzice
Oskar Przybylski – 8 lat
W ciągu najbliższych trzech dni otrzymacie od nas maila z konkretną propozycją bajki do zilustrowania oraz wytycznymi.
Jeszcze raz dziękujemy za udział w projekcie i cieszymy się na współpracę!

Autorzy drugiej części książki Dzieci Dzieciom 

Poniżej prezentujemy 22 tytuły bajek, które znajdą się w drugiej części Książki charytatywnej Dzieci Dzieciom. Młodym autorom serdecznie gratulujemy . Premierę tej książki planujemy na maj 2019 roku  . Bardzo możliwe, że do poniższej listy dojdą jeszcze jakieś tytuły. Ale teraz musimy się skupić na wydaniu pierwszej części 

Przy niektórych nazwiskach brakuje nazwy szkoły – będziemy wdzięczni za podanie tych informacji wysyłając maila na adres: kontakt@sofijka.pl

1. Bajka o wronie, która chciała pięknie śpiewać – Gaja Wyrwał – 10 lat – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Głoskowie
2. Chiński zegarek – Zofia Głowacka – 11 lat – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Inowrocławiu
3. Drzewko – Julia Piołun-Noyszewska – 11 lat – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Królickiego w Izabelinie
4. Gaja i Daniel – Wojciech Nowacki (wiek ?) – Szkoła Podstawowa dla chłopców AZYMUT w Pruszkowie
5. Kalosze, żołnierz i czarownica – Krzysztof Sacharuk – 14 lat – Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
6. Kocia mama – Julia Semczuk – 13 lat – Szkoła Podstawowa Nr 5 w Łukowie
7. Kot, który szukał miłości – Aniela Kurzawska – 10 lat – Szkoła Podstawowa nr 83 im. Emilii Waśniowskiej „Łejery” w Poznaniu
8. Magiczny sierociniec – Marta Klicińska – 11 lat – Szkoła Podstawowa STO w Kluczborku
9. Marzenie małego słoniątka – Maja Krawiec – 10 lat – PSP Nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Emilli Plater w Kluczborku
10. Marzenie – Weronika Kozłowska – 11 lat (?)
11. Moja niesamowita przygoda – Daria Smolarek – 9 lat – PSP w Budziszynku
12. Moja świetna ciocia Matylda – Joanna Kucharska – 12 lat – PSP Nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Emilli Plater w Kluczborku
13. Natalka i szkatułka – Natalia Piasecka – 8 lat – Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 20 w Legnicy
14. Przesłanie z chmur – Przemek Borkowski – 10 lat – PSP nr 3 w Radomsku
15. Przyszłość – Maksymilian Magoch – 12 lat – NSP Skrzydła w Lublinie
16. Skarb – Karolina Szczudło – 9 lat – Szkoła Podstawowa nr 63 im. Zawiszy Czarnego w Warszawie
17. Smutna wiedźma – Michał Tomaszewski – 12 lat (?)
18. Szczęście Klekotka – Weronika Borek – 12 lat – Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzałkowie
19. Szczęście w nieszczęściu – Basia Wójcicka – 10 lat – Szkoła Podstawowa przy ZS nr 1 w Brwinowie.
20. Uśmiech od losu – Hanna Jabłońska – 10 lat (?)
21. Zaginiony skarb dziadka – Wiktor Wiche – 13 lat – Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzałkowie
22. Żebrak i kotek – Martyna Fornalczyk – 13 lat – II Gimnazjum szkoła: Filomata

Sofijka i Przyjaciele na Warsaw Book Show 

Na Targach Książki – Warsaw Book Show byliśmy z naszymi Przyjaciółmi:
➡ Bajkowierszownia
➡ Czytająca mama Agnieszka Gasparska
➡ Wierszowanki
➡ Kasia i Daniel na tropie
➡ Elżbieta Stępień, autorka książki Ta kobieta

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii zdjęć.

Kupując Gwiezdne marzenia – pomagasz

Książka charytatywna GWIEZDNE MARZENIA powstała z myślą o dzieciach przebywających w szpitalach i domach dziecka i tam została przekazana w czerwcu 2017 roku.
 
Jednak tworząc tę książkę w ramach projektu “Książka charytatywna dla dzieci” chcieliśmy aby pomagała również w inny sposób – dlatego raz na jakiś czas organizujemy sprzedaż aby dochód przekazać na cel charytatywny wybrany z portalu Siepomaga.pl.
 
W grudniu pomogliśmy Kornelkowi: www.siepomaga.pl/lekidlakornela, w kwietniu Pani Natalii: www.siepomaga.pl/natalia-grad
 
,a dzisiaj wspólnie możemy pomóc Piotrkowi. Kupując książkę GWIEZDNE MARZENIA z autografami naszych Ambasadorów: Anny Iberszer, Tomasza Sobczaka i Piotra Małachowskiego, przyczyniamy się do realizacji czyichś marzeń. Książka dostępna od 17-ego do 24 kwietnia w sklepie internetowym Wydawnictwa Sofijka. 
 
Informacje dotyczące Piotrka dostępne są tutaj
 
Wpłaty Sofijki można zobaczyć tutaj.
KSIĄŻKĘ BĘDZIE MOŻNA KUPIĆ RÓWNIEŻ PODCZAS Targów Książki – Warsaw Book Show 2018 w dniach 20-22 kwietnia na stoisku G10 o nazwie Sofijka i Przyjaciele .

Sofijka i Przyjaciele na Warsaw Book Show

20-22 kwietnia 2018

UWAGA 📢! UWAGA 📢!
Serdecznie zapraszamy na Targi Książki – Warsaw Book Show 2018 doPtak Warsaw Expo, gdzie Wydawnictwo Sofijka będzie ze swoimi Przyjaciółmi ❤, czyli:
➡ Bajkowierszownia
➡ Czytająca mama Agnieszka Gasparska
➡ Wierszowanki
➡ Kasia i Daniel na tropie
➡ Elżbieta Stępień, autorka książki Ta kobieta

Znajdziecie nas na stoisku G10 👍 w dniach 20-22 kwietnia w poniższych godzinach:
Piątek 12:00 – 20:00
Sobota 10:00 – 20:00
Niedziela 10:00 – 18:00

Oprócz możliwości kupienia wyjątkowych książek będziecie mogli wziąć udział w SUPER warsztatach, które organizujemy z Warsztat Artysty. W czasie warsztatów będziemy tworzyć książki, pisać bajki, ilustrować, poznawać polskich wynalazców i rysować komiks 😄 .
Będzie też możliwość kupienia książki charytatywnej Gwiezdne marzenia, która powstała w ramach I edycji projektu Książka charytatywna dla dzieci. Zapraszamy do udziału w II edycji projektu Książka charytatywna Dzieci Dzieciom

PROGRAM WARSZTATÓW:

PIĄTEK
12:00-13:00 – Promarkery – jak wyczarować ilustrację wykorzystując tylko 3 kolory – Warsztat Artysty
13:00-15:00 – Tworzenie ilustracji do książki charytatywnej Dzieci Dzieciom – warsztat ilustratorski organizowany w ramach projektuKsiążka charytatywna Dzieci Dzieciom – Wydawnictwo Sofijka
15:00-16:00 – “Tajniki powstawania książki” zajęcia literackie dla dzieci w wieku 6-12 lat – prowadzenie Barbara Szelągowska (pisarka) i Monika Jędrychowska (ilustratorka), BAMON Agencja Wydawniczo-Autorska orazKasia i Daniel na tropie
16:00-18:00 – Polscy wynalazcy i odkrywcy – warsztat edukacyjno-literacki dla dzieci w wieku 8-12 lat – prowadzenie Wydawnictwo Sofijka
18:00-19:00 – Pigment Marker – marker niezwykły – Warsztat Artysty

SOBOTA
11:00-12:00 – Promarkery – jak wyczarować ilustrację wykorzystując tylko 3 kolory – Warsztat Artysty
12:00-14:00 – „Jak wydać swoją własną książkę” – panel dyskusyjny:Wydawnictwo SofijkaCzytająca mama Agnieszka Gasparska,Bajkowierszyki dla młodej publikiTa kobieta
14:00-15:00 -Akwarela i media akwarelowe – czyli jak okiełznać żywioł wody (warsztaty płatne 10zł od uczestnika, konieczna rezerwacja miejsca i przedpłata) – Warsztat Artysty
15:00-16:00 – Zabawy rymami – rodzinny warsztat literacki – prowadziBajkowierszownia i Elżbieta Stępień
16:00-18:00 – Tworzenie ilustracji do książki charytatywnej Dzieci Dzieciom – warsztat ilustratorski organizowany w ramach – projektuKsiążka charytatywna Dzieci Dzieciom – Wydawnictwo Sofijka
18:00-19:00 – Pigment Marker – marker niezwykły – Warsztat Artysty

NIEDZIELA
11:00-12:00 – Promarkery – jak wyczarować ilustrację wykorzystując tylko 3 kolory – Warsztat Artysty
12:00-14:00 – Rodzinne czytanie-bajek nieznanych odkrywanie –Wydawnictwo Sofijka i Przyjaciele
14:00-15:00 – Akwarela i media akwarelowe – czyli jak okiełznać żywioł wody (warsztaty płatne 10zł od uczestnika, konieczna rezerwacja miejsca i przedpłata) – Warsztat Artysty
15:00-17:00 – Rodzinny warsztat tworzenia książki – Wydawnictwo Sofijka. Więcej informacji o warsztacie: sofijka.pl/warsztaty/
18:00-19:00 – Pigment Marker – marker niezwykły – Warsztat Artysty

Więcej informacji na temat warsztatów znajdziecie w wydarzeniuWarsztaty w Strefie Rysunku na Warsaw Comic Con. .

Warsztaty ilustratorskie – Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie

15 kwietnia 2018 

II edycja projektu Książka charytatywna dla dzieci.

W związku z tym, że I edycja projektu Książka charytatywna dla dzieci zakończyła się WIELKIM SUKCESEM, zapraszamy do udziału w II edycji.

Tym razem do stworzenia książki zapraszamy dzieci, które będą autorami i ilustratorami bajek. Dzieci będą także oceniały nadesłane propozycje. Pieniądze na druk książki zostaną zebrane na portalu crowdfundingowym, a książka DZIECI DZIECIOM zostanie przekazana do szpitali dziecięcych i bibliotek.

Przypominamy, że w ramach I edycji powstała fantastyczna książka GWIEZDNE MARZENIA, zawierająca trzydzieści cudownych i pięknie zilustrowanych bajek i wierszy. Autorami i ilustratorami tej książki są zarówno osoby piszące zawodowo, jak i hobbystycznie. Wśród tych osób są również dzieci. Pieniądze na druk książki zostały zebrane na portalu wspieram.to. GWIEZDNE MARZENIA zostały przekazane do szpitali dziecięcych, domów dziecka i rodzinnych domów dziecka, a ich sprzedaż wsparła akcję charytatywną na Siepomaga.pl.

Zapraszamy do udziału i zachęcamy do udostępniania informacji!

Do udziału w projekcie Dzieci Dzieciom zapraszamy autorów bajek w wieku 8-14 lat i ilustratorów w wieku 5-18 lat.

Na bajki i zgłoszenia od ilustratorów czekamy do 25-ego marca pod adresem: kontakt@sofijka.pl.

Tematyka bajek jest dowolna ale obowiązują pewne zasady:

 1. dziecko może przesłać tylko jedną bajkę
 2. bajka lub opowiadanie nie może być dłuższe niż trzy strony A4 (czcionka 14)
 3. w temacie maila należy wpisać „Dzieci Dzieciom”

Zgłoszenie od ilustratorów w wieku 5-18 lat: wystarczy przesłać przykładowe rysunki (nie więcej niż trzy). W temacie maila należy wpisać “Dzieci Dzieciom-ilustrator”.

Dodatkowo w mailu z bajkami i zgłoszeniami od ilustratorów należy wpisać:

 • imię i nazwisko dziecka
 • wiek dziecka i informację, do której klasy uczęszcza
 • szkoła, do której dziecko chodzi wraz z podaniem strony internetowej i adresu e-mail szkoły lub informacji o np.edukacji domowej. Jeśli bajka dziecka/ilustrator zostanie wybrany chcielibyśmy tę informację umieścić na stronie, a także poinformować o tym dyrekcję szkoły
 • imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy rodzica dziecka lub dorosłego opiekuna
 • dziecko może coś o sobie napisać aby dać się poznać

Wybrane tytuły bajek wraz z autorami oraz ilustratorzy zostaną ogłoszeni na stronie wydawnictwa najpóźniej dnia 28 kwietnia, a autorzy bajek/ilustratorzy zostaną o tym poinformowani mailowo. 

Etapy realizacji projektu

25 marca – termin nadsyłania bajek i opowiadań

28 kwietnia – ogłoszenie wybranych tytułów i autorek/autorów bajek

kwiecień-czerwiec – przygotowanie ilustracji

maj/czerwiec – zbiórka pieniędzy na druk książki na portalu crowdfundingowym

lipiec/sierpień – skład i druk książki

wrzesień – premiera książki oraz wysyłka książek do szpitali, bibliotek i Darczyńców

Aktualna oferta spotkań i warsztatów czytelniczych dla szkół i przedszkoli. 

Warsztaty edukacyjno-literackie z książką:

• Abecadło z pieca spadło 5-7 lat

• Gdzie są moje okulary? I-II klasa

• Paweł i Gaweł-ortografia na wesoło: II-III klasa

Warsztaty tworzenia książki:

• Jak powstaje książka, czyli Bajka o Dzielnym Robaczku: 4-9 lat

• Kreatywny warsztat tworzenia książki: III-VI klasa

Warsztaty edukacyjne z elementami tworzenia książki – materiały własne:

• Zwierzęcy alfabet-litery lub ortografia: 4-9 lat

• Władcy Polski: Mieszko I i Bolesław Chrobry + legendy polskie: III-IV klasa

• Sławni Polacy i polskie wynalazki: II-III klasa

• Polscy wynalazcy i odkrywcy: IV-VI klasa

• Polacy-znani i nieznani. Część 1, 2, 3: IV-VI klasa

• Polscy pisarze: Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki: IV-VI klasa

• Potyczki ortograficzne-Przyroda Polski-PTAKI i PSZCZOŁY: III-V klasa

Spotkania czytelnicze z książką lub bez książki:

Poezja na wesoło: 3-7 lat

• O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu: 4-8 lat

• Spotkanie z Ezopem: 4-8 lat

Więcej informacji, szczegółowa oferta i zapisy: kontakt@sofijka.pl, tel. 604-060-980.

Zapraszamy na spotkania organizowane w ramach projektu:

Książka charytatywna Dzieci Dzieciom. 

Kreatywne Warsztaty Tworzenia Książek

zajęcia dodatkowe dla uczniów z klas  II-VI.

Warsztaty edukacyjno-literackie z książką.

Spotkania czytelnicze z książką “O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu”.

Sławni Polacy i polskie wynalazki – warsztaty dla dzieci.  

Sławni Polacy i polskie wynalazki to arcyciekawy warsztat , czyli prezentacja połączona z zagadkami i dyskusją. Jest też czas na złożenie z poszczególnych elementów książeczki, związanej z tematem.
Na tym spotkaniu uczniowie poznają pięciu polskich wynalazców i odkrywców. Jest nauka? Jest ! Jest zabawa? Jest  Jest też kreatywnie i twórczo .

Więcej informacji i zapisy: kontakt@sofijka.pl, tel. 604-060-980.

Dziękujemy za wsparcie akcji na Siepomaga.pl 

Dzień dobry, w związku z tym, że akcja zbierania pieniędzy dla Gabrysi zakończyła się wcześniej (jedna z gazet umieściła informację o zbiórce i dzięki temu udało się zebrać 600 000 zł) i cieszmy się z tego – pieniądze ze sprzedaży książki “Gwiezdne marzenia” zostały przelane na leczenie Kornelka, który jest wcześniakiem. Informacje o tej akcji dostępne są tutaj. Zachęcamy do indywidualnych wpłat. Akcja trwa do 24 grudnia 2017 r.

Serdeczne dzięki za zakup “Gwiezdnych marzeń” i za to, że wspólnie mogliśmy komuś pomóc !

Gwiezdne marzenia w sprzedaży – ratujemy Gabrysię

Książka dla dzieci “Gwiezdne marzenia” to idealny pomysł na świąteczny prezent. Tylko 50 sztuk dostępne w sprzedaży tylko przez 3 dni: 28-30.12.2017 w sklepie: https://sofijka.pl/sklep/, a dochód zostanie przekazany na ratowanie życie Gabrysi: https://www.siepomaga.pl/ratujemy-gabrysie

“Gwiezdne marzenia”
to wyjątkowa książka, która powstała w ramach projektu “Książka charytatywna dla dzieci”.
Jest to pięknie zilustrowana książka, która zawiera 20 bajek i 10 wierszy pełnych pozytywnego przekazu. Autorami są zarówno osoby piszące zawodowo, jak i amatorsko, a także mamy, które napisały bajki lub wiersze dla swoich dzieci. Autorami i ilustratorami są również DZIECI. W powstanie książki zostało zaangażowanych ponad 100 osób, w tym: 31 autorów i 26 ilustratorów.

Pieniądze na druk książki zostały zebrane na portalu crowdfundingowym Wspieram.to: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna. Po premierze, która miała miejsce 25 czerwca “Gwiezdne marzenia” trafiły do szpitali dziecięcych, domów dziecka, rodzinnych domów dziecka.

Patronat medialny nad książką objęło m.in. Polskie Radio Dzieciom, TVP ABC i Fundacja Zaczytani.

Więcej informacji o projekcie książki charytatywnej dla dzieci znajduje się w zakładce Książka charytatywna.

Dodatkowo zapraszamy do zakupu w promocyjnych cenach innych książek Wydawnictwa Sofijka.

Warsztaty edukacyjno-literackie z książką

Warsztaty edukacyjno-literackie to 45-minutowe spotkania prowadzone w szkołach i przedszkolach. Nauka, zabawa, poezja! Młodsze dzieci poznają literki, starsze ćwiczą ortografię. Każde dziecko otrzymuje książkę Wydawnictwa Sofijka.

Tematy:
– Abecadło z pieca spadło: 4-7 lat
– Gdzie są moje okulary? 7-8 lat
– Paweł i Gaweł: ortografia – 8-9 lat

 

Jak powstaje książka?, czyli warsztaty tworzenia książki

Są to spotkania, w czasie których rozmawiamy o tym, jak powstają książki i jak zbudowana jest książka, a następnie na podstawie dodatkowych materiałów każde dziecko przygotowuje okładkę, ilustrację i zakończenie “Bajki o Dzielnym Robaczku”.

 

Spotkania czytelnicze

Spotkania czytelnicze z książką lub bez książki to spotkania, w czasie których dzieci poznają poezję Juliana Tuwima, bajkę “O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu” lub inne bajki Ezopa. Szczegóły opis wszystkich spotkań znajduje się w zakładce Warsztaty czytelnicze.

– Poezja na wesoło: 3-7 lat

– O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu: 4-8 lat

– Spotkanie z Ezopem: 4-8 lat

 

Warsztat tworzenia książki “Bajka o Dzielnym Robaczku”

Warsztaty tworzenia książki 📚, podczas których dzieci przygotowują okładkę i ilustracje do “Bajki o Dzielnym Robaczku” to wspaniały czas bo jest twórczo i radośnie   .
Dzieci poznają Robaczka, który wraz z przyjaciółmi robi wszystko aby uratować Gwiazdkę. Czy mu się to uda? Dzieci z Przedszkola Zuch już to wiedzą 

Warsztat tworzenia książki prowadzony jest dla dzieci w wieku 5-9 lat ale poziom trudności dopasowywany jest do grupy wiekowej.

Pozdrowienia dla wszystkich dzieciaków i pań z Zuch Przedszkolak Grodzisk Mazowiecki i dzięki za każdy uśmiech 

Targi Książki – Warsaw Book Show 2018

Już teraz zapraszamy na Targi Książki w Nadarzynie, czyli Warsaw Book Show 2018. Sofijka będzie tam ze swoim stoiskiem i…Przyjaciółmi. Na pewno będą warsztaty dla szkół, rodzinne spotkania czytelnicze, spotkanie z Książką charytatywną dla dzieci Gwiezdne marzenia oraz…akcja charytatywna. Szczegóły wkrótce. Już rezerwujcie czas w dniach 20-22 kwietnia 2018 roku  !

Warsztaty dla dzieci 

Warsztat tworzenia książki prowadzony jest na różnych poziomach trudności. Podczas tego warsztatu rozmawiamy o powstawianiu i budowie książki ale przede wszystkim dzieci tworzą ilustracje do “Bajki o Dzielnym Robaczku”

To spotkanie rozbudza twórczość i kreatywność, a także wyobraźnię i zdolności manualne    !

Dziękuję za świetną zabawę i pozdrawiam Dobre Duszki, czyli Zerówkę Niepublicznej Szkoły Podstawowej Familia w Brwinowie 

Warsztat edukacyjno-literacki “Sławni Polacy”

Dla uczniów klas IV szkoły podstawowej szczególnie polecamy warsztat o sławnych Polakach, czyli Marii Skłodowskiej-Curie, Mikołaju Koperniku, Mieszko I i Bolesławie Chrobrym. Nauka i zabawa gwarantowana 

Pozdrowienia dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Leonadra Da Vinci w Książenicach

Kreatywny warsztat tworzenia książki dla klas III-VI

Warsztaty czytelnicze z Sofijką to nauka i zabawa . Dla klas IIII-VI polecamy kreatywny warsztat tworzenia książki. Uczestnicy spotkania podczas pracy w grupach wymyślają historie/bajki/opowiadania na podstawie dodatkowych materiałów i tworzą krótkie książeczki.

Spotkanie rozbudza twórczość i kreatywność. Na pewno niejedno dziecko uczestniczące w tych warsztatach zacznie pisać lub tworzyć książki, rozpoczynając w ten sposób swoją pisarską karierę    !

Pozdrowienia dla uczniów IV klasy Niepublicznej Szkoły Podstawowej Familia w Brwinowie 

 “Spotkanie z Ezopem”

Spotkanie z Ezopem to spotkanie czytelnicze dla dzieci w wieku 3-8 lat.

W trakcie spotkania dzieci poznają Ezopa i jego bajki. Poruszamy takie tematy jak kłamstwo, pomaganie, współpraca, przyjaźń. Bajki są opowiadane i improwizowane. Dzieci biorą w nich aktywny udział.

Pozdrawiamy dzieciaki z przedszkola Wesoły Autobus i dziękuję za świetną zabawę.

Warsztat edukacyjno-literacki “Abecadło z pieca spadło”

Abecadło z pieca spadło to warsztat dla dzieci w wieku 6-7 lat (zerówka i I klasa).

W czasie warsztatu wiersz “Abecadło” czytany jest z udziałem dzieci na różne sposoby. To spotkanie to także zabawy na poznawanie liter, zadania edukacyjne m.in. dopasowywanie wielkich i małych liter oraz zabawy w ruchu.

Dzieci otrzymują książkę “Abecadło” Juliana Tuwima.

Warsztaty i spotkania czytelnicze w szkołach i przedszkolach!

Zapraszamy szkoły i przedszkola do kontaktu w sprawie warsztatów i spotkań czytelniczych: kontakt@sofijka.pl lub 604-060-980.

Warsztaty edukacyjno-literackie:
– Abecadło z pieca spadło: 5-7 lat
– Gdzie są moje okulary? 7-8 lat
– Paweł i Gaweł: ortografia – 8-9 lat 
– Zwierzęcy alfabet – litery: 4-7 lat 
– Zwierzęcy alfabet – ortografia: 8-9 lat
– Sławni Polacy: 7-10 lat. 
– Potyczki ortograficzne – Przyroda Polski – ZWIERZĘTA i LAS: 7-10 lat
– Potyczki ortograficzne – Przyroda Polski – PTAKI i PSZCZOŁY: 8-10 lat
 
Warsztaty tworzenia książki:
– Bajka o Dzielnym Robaczku: 6-9 lat
– Kreatywny warsztat tworzenia książki: 10-12 lat
 
Spotkania czytelnicze:
– Poezja na wesoło: 3-6 lat
– O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu: 4-9 lat.
– Spotkanie z Ezopem: 3-8 lat
– Bajki z różnych stron świata: 3-8 lat.
 
Spotkania czytelnicze z książką lub bez książki.

Sofijka o sobie.

Cześć, tu Sofijka. Uwielbiam się śmiać, czytać i „łapać” każdą chwilę mojego życia. Tworzenie i działanie jest tym, bez czego nie potrafię żyć. Kocham dzieci i książki. Wydaję książki wspierające naukę czytania dzieci w wieku 5-8 lat i prowadzę warsztaty edukacyjno-literackie dla dzieci w szkołach i przedszkolach. Działalność społeczna jest ważna w moim życiu, dlatego jestem wolontariuszką Fundacji Onkolania i wydałam Książkę charytatywną dla dzieci Gwiezdne marzenia, która powstała z myślą o dzieciach przebywających w szpitalach i domach dziecka.
Prowadzę też szkolenia z wyznaczania i osiągania celów oraz zarządzania sobą w czasie.
Zapraszam do kontaktu.

Książka charytatywna dla dzieci GWIEZDNE MARZENIA – recenzje. 

Recenzja Karoliny Zalewskiej, która prowadzi książkowego bloga dla dzieci W naszej bajce – 26 czerwca – przeczytaj. 

Recenzja Katarzyny Moryc – pisarki, na portalu Bajkowierszownia – 26 czerwca – przeczytaj.

Recenzja portalu Dzidziusiowo – 3 lipca – przeczytaj.

Recenzja Agnieszki Krizel, która prowadzi książkowego bloga Recenzje Agi – 25 lipca – przeczytaj. 

Recenzja Izabeli Michty – pisarki – 25 lipca – przeczytaj. 

Recenzja Katarzyny Grzebyk – redaktorki i korektorki – 11 sierpnia – przeczytaj. 

Projekt książki charytatywnej dla dzieci Gwiezdne marzenia – aktualności.

Oto najważniejsze informacje o tym, co do tej pory udało nam się zrobić w ramach projektu Książki charytatywnej dla dzieci Gwiezdne marzenia i jakie mamy plany:

– Premiera książki miała miejsce 25 czerwca.
– Dnia 29 czerwca przekazaliśmy 40 książek Fundacji Zaczytani, czyli w sumie 50 książek, które zostały przekazane do dziecięcych szpitali i biorą udział w bajkoterapii.
– Tego samego dnia, 50 książek zostało przekazanych do Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Książki zostały przekazane do rodzin zastępczych.
– 30-ego czerwca o projekcie i premierze książki razem z Katarzyna Nowicka i Dominika Bartmann opowiedziałyśmy w Radio Bogoria.
– 7-ego lipca o projekcie opowiedzieliśmy w Telewizji Republika.
– 30 książek wysłaliśmy 26-ego lipca do domów dziecka – placówki wymieniliśmy we wcześniejszym poście.
– Przekazaliśmy również obiecane książki naszym Patronom i sponsorom.
– Do tej pory zorganizowaliśmy dwie wysyłki książek dla naszych Darczyńców oraz osób zaangażowanych w projekt, czyli autorów, ilustratorów, redaktorów: 10 lipca i 26 lipca. Darmowa przesyłka była możliwa dzięki firmie Logistiko i Alle Kurier.
– Ciągle czekamy na adresy i telefony Darczyńców, którzy jeszcze nie przekazali nam tych informacji.
– Przez wakacje udało nam się zebrać podpisy od naszych trzech Gwiezdnych Ambasadorów: Anny Iberszer, Tomasza Sobczaka i Piotra Małachowskiego.     
– Książka będzie dostępna w sprzedaży, a dochód zostanie przekazany na wybraną akcję charytatywną z portalu Siepomaga.
– Bajki i wiersze z książki Gwiezdne marzenia czytaliśmy w sierpniu dzieciom w śpiączce przebywającym w Klinice Budzik.

Serdeczne podziękowania i pomoc w zbieraniu podpisów i ciągłe wsparcie dla: Anna AppelbaumKatarzyna NowickaKatarzyna Malinowska i Aneta Kocbuch 😍 👍 😀

Wydawnictwo Sofijka z Książką charytatywną dla dzieci Gwiezdne marzenia w Klinice Budzik.

25 sierpnia razem z młodymi wolontariuszkami: Julką, Justynką, Zosią i Helenką odwiedziłyśmy Klinikę Budzik dla dzieci w śpiączce, gdzie czytałyśmy wiersze i bajki z Książki charytatywnej dla dzieci Gwiezdne marzenia. Kolejne spotkanie planowane jest w październiku.

Alle Kurier i Logistiko – darmowa wysyłka GWIEZDNYCH MARZEŃ!!!

Koniecznie zobaczcie akcję pakowania Książki charytatywnej dla dzieci Gwiezdne marzenia przez firmę Logistiko. Firma przekazała książki dla Darczyńców, osób zaangażowanych w akcję i domów dziecka. Wysyłka nie jest zakończona bo czekamy na brakujące adresy i numery telefonów od Darczyńców.

W imieniu Wydawnictwa Sofijka wystąpiła Katarzyna Nowicka ❤️

Link do filmu.

Jeszcze raz dziękujemy firmie Allekurier_pl za ogromną pomoc i współpracę 

Przeżyjmy to jeszcze raz!

Przeżyjmy to jeszcze raz!!!

Uroczysta Premiera książki charytatywnej dla dzieci GWIEZDNA MARZENIA – 25 czerwca 2017 w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

Naszym marzeniem było aby połączyć ludzi dobrej woli i stworzyć wyjątkową książkę dla dzieci ze szpitali i domów dziecka, i to się udało bo marzenia się nie spełniają – marzenia się spełnia . Szczególnie te gwiezdne 

Na Premierze obecni byli autorzy, ilustratorzy, redaktorzy, Ambasadorzy, Patroni medialni, Partnerzy, Sponsorzy i inne osoby zaangażowane w projekt Książki charytatywnej dla dzieci. Dziękujemy, że byliście z nami 

GWIEZDNE MARZENIA z Fundacją Zaczytani w szpitalach.

Fundacja Zaczytani w akcji! Bajkoterapia w szpitalach trwa, a Książka charytatywna dla dzieci Gwiezdne marzenia bierze w nich udział. Jesteśmy szczęśliwi 

GWIEZDNE MARZENIA w domach dziecka.

W dniach 24 i 26 lipca wysłaliśmy książki “Gwiezdne marzenia” wraz z listem do wymienionych poniżej Domów Dziecka – niech niosą radość 

1. Dom Dziecka “Zakątek” w Katowicach
2. Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodawskiej
3. Dom Dziecka w Rawie Mazowieckiej
4. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Poznaniu
5. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza “MOJE MIEJSCE” w Białymstoku
6. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Razem” w Gorlicach
7. Dom Dziecka w Opolu
8. “Tęczowy Dom” Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Ełku
9. Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych – Bydgoszcz
10. Centrum Opieki nad Dzieckiem im. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie
11. Powiatowy Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie
12. Dom dla Dzieci “MIESZKO” w Rzeszowie
13. Dom dla Dzieci „W Parku” – Olsztyn
14. Dom Dla Dzieci Towarzystwa “Nasz Dom” w Krakowie
15. Dom dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom nr 3 w Mrągowie
16. Dom Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji “Dom w Łodzi”
17. Dom Dziecka im. J. Korczaka w Darłowie
18. Dom Dziecka im. K. Makuszyńskiego w Oświęcimiu
19. Dom Dziecka im. św. Mikołaja Caritas Archidiecezji 20. Wrocławskiej – Kąty Wrocławskie
20. Dom Dziecka Nr 1 “Nasz Dom” im. Maryny Falskiej w Warszawie
21. Dom Dziecka Stowarzyszenia Przyjaciół POW – Tarnobrzeg
22. Dom Dziecka w Białowieży
23. Dom Miłosierdzia w Nadarzynie
24. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza ,,Orle Gniazdo” w Marwicy – Rychliki
25. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Sychem” w Szamotułach
26. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Dom Dziecka w Nwym Sączu
27. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Suwałkach
28. Placówka Wielofunkcyjna w Łukowie
29. Powiatowy Dom Dzieci w Szczutowie
30. Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świdnicy
31. Klinika „Budzik” – Warszawa

Akcja zbierania podpisów – Tomasz Sobczak.

Zastanawiacie się może jak zbieramy autografy w książkach Gwiezdne marzenia, które będą dostępne w sprzedaży?

Zapraszamy na przykład pana Tomasza Sobczaka na kawę do Kulturalnej ale wcześniej rozkładamy dwieście książek na murku i prosimy o ich podpisanie w trzydziestostopniowym upale , zanim spadnie deszcz . Pamiętacie burzę z czwartku około godziny 13:00 (w Warszawie)? No! Zdążyliśmy dosłownie w ostatniej chwili, a wszystko zajęło nam około 25 minut. Przy tym projekcie Wszechświat nam sprzyja na każdym kroku 

Panie Tomku – dziękujemy za wyrozumiałość i elastyczność 

Umówmy się jednak, że to jest szaleństwo i postępujemy tak tylko w wyjątkowych sytuacjach 

Książka charytatywna Gwiezdne marzenia w Telewizji Republika.

8-ego lipca reprezentacja Drużyny Gwiezdnych Marzeń, czyli Monika Jędrzejewska-Wiergiles – inicjatorka projektu Książka charytatywna dla dzieci oraz Kataryna Nowicka-Organa – Partner Projektu miała przyjemność opowiedzieć o projekcie w Telewizji Republika. Zachęcamy do obejrzenia nagrania TUTAJ

Przekazanie Książki charytatywnej Gwiezdne marzenia do szpitali

i rodzinnych domów dziecka.

Dnia 29 czerwca przekazaliśmy książki do Fundacji Zaczytani i Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

Zaczytani przekażą część książek do szpitali dziecięcych ale wiemy, że GWIEZDNE MARZENIA już biorą udział w bajkoterapii – i to jest wspaniałe. I cieszymy się, że książka będzie czytana i będzie cieszyła dzieciaki 

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej przekaże książki do Rodzinnych Domów Dziecka 

Jak widzicie książki idą w świat 

Wydawnictwo Sofijka we własnym zakresie przekaże książki do domów dziecka.

Relacja z premiery Książki charytatywnej dla dzieci Gwiezdne marzenia

w Polskim Radio.

Zachęcamy do posłuchania relacji z premiery Książki charytatywnej dla dzieci Gwiezdne marzenia –  TUTAJ

Uroczysta Premiera książki charytatywnej dla dzieci GWIEZDNE MARZENIA – 25 czerwca 2017 r.

To było niesamowite i bajkowe przeżycie! To było spełnienie naszego gwiezdnego marzenia!!! Dziewięć miesięcy intensywnej pracy nad książką, która ma dawać dzieciom radość i siłę!!! W końcu jest: piękna i wyjątkowa!!!

W niedzielę, 25-ego czerwca 2017 r., w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, odbyła się uroczysta Premiera książki charytatywnej dla dzieci GWIEZDNE MARZENIA. Książka powstała z myślą o dzieciach przebywających w szpitalach, hospicjach, domach dziecka i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych aby dodać im otuchy w trudnych chwilach! W projekt zaangażowanych było ponad 100 osób!

Niedługo książka trafi do dzieci z wymienionych placówek, a potem będzie dostępna w sprzedaży na www.sofijka.pl, a dochód ze sprzedaży wesprze akcje na SiePomaga.

W planach jest również wydanie audiobooka i gry memo.

W czasie niedzielnego spotkania można było po raz pierwszy zobaczyć wydrukowaną książkę i to było Wow bo jest cudna!

Wiersze i bajki z książki czytali nasi Gwiezdni Ambasadorzy:
– Pani Teresa Lipowska przeczytała wiersz “Gwiezdne marzenia” i “Papugi” oraz bajkę “Kamyczek”,
– Pani Anna Iberszer przeczytała bajkę “Bajęda”,
– Pan Jacek Kawalec przeczytał wiersz “U fryzjera” i bajkę “O piesku i marzeniach”,
– Pan Tomasz Sobczak przeczytał wiersz “Niezwykłe zoo” i bajkę “O Robaczku, który patrzył na gwiazdy”.

Byliśmy zachwyceni cudownymi głosami i świetnymi interpretacjami . Już można było nagrywać audiobooka .

Naszymi Ambasadorami jest również pani Katarzyna Zielińska i pan Piotr Małachowski, którzy nie mogli być obecni.

Książki zostały symbolicznie wręczone reprezentantom Fundacji Zaczytani, która przekaże książki do szpitali dziecięcych oraz Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, która przekaże książki do Rodzinnych Domów Dziecka. Do hospicjów i domów dziecka książki zostaną przekazane lub wysłane bezpośrednio przez Wydawnictwo Sofijka.

Było nam bardzo miło gościć naszych Patronów: Polskie Radio Dzieciom i Stowarzyszenie Centruś. Nasz projekt został objęty również patronatem TVP ABCFundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Onkolandia.

Cieszyliśmy się ze spotkania z Panią Pauliną Wróbel, która reprezentowała naszego sponsora firmę Festool. Na spotkanie z powodu choroby niestety nie dojechał nasz drugi sponsor pan Tomasz Dmuchowski z firmy Incred.

Bardzo chcielibyśmy podziękować firmie Grycan za wspaniały i pyszny tort z okładką książki oraz ciasta, a także dziękujemy firmie Caffetteria Mokate i LOYD za kawę, herbatę i prezenty dla dzieci 

Naszym sponsorem jest również drukarnia Totem.com.pl, która robiła wszystko aby książka była piękna i dotarła na czas 

Dziękujemy Polskiemu Radiu za udostępnienie sali na premierę książki. Premiera w takim miejscu!!!

Serdeczne podziękowania dla dziewczyn z trzonu Drużyny Gwiezdnych Marzeń, bez których to wszystko by tak nie wyglądało: Katarzyna Nowicka-Organa z Mały Aptekarz – warsztaty dla dzieci, Katarzyna Malinowska z Rodzinni OdkrywcyAneta Kocbuch, Anna Appelbaum z Domowa Świetlica. To jest trzon, a całość stanowią wszystkie osoby zaangażowane w projekt. Na pewno jeszcze coś dobrego wspólnie zdziałamy 

Szczególne podziękowania za ogromna pracę przekazujemy Anka Żaczek Siwczuk odpowiedzialnej za skład książki, przygotowanie okładki i kilku ilustracji oraz Ewa Popielarz, Redaktor naczelnej, która niestety nie mogła do nas dojechać.

Po części oficjalnej były rozmowy i przekazanie książek autorom, ilustratorom i redaktorom.

Korzystając z okazji jeszcze raz bardzo dziękujemy za owocną współpracę naszym Partnerom i liczymy na dalsze działania i promocję książki z tego względu, że GWIEZDNE MARZENIA mają żyć i przynosić dobre “owoce”:

Biblioteka Publiczna z im.Wacława Wernera w Brwinowie
Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki i Magdalena Żerek
Przedszkole Integracyjne Nr1 w Lukowie i Małgorzata Piotrowska
Niepubliczna Szkoła Podstawowa FAMILIA i Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Sióstr Rodziny Maryi w Brwinowie
Przedszkole Sióstr Misjonarek w Komorowie
Klubokawiarnia Życie jest fajne
Klub Integracji Rodzinno-Sąsiedzkiej
Radio Bogoria
Kancelaria Audix Polska Sp. z oo i Monika Toczyńska
Magdalena Mitek-Zamęcka Fotografia
PhotoStory Fotografia Łucja Marcinkowska
Kreator Talentów i Paulina Czeredys
Książki Dla Dzieci i Karolina Zalewska
Recenzje Agi i Agnieszka Krizel
MojaPółka
Szepty książek
Bajkowierszownia
Socjopatka.pl
Pracownia Kaliente
Ty i biznes i Beata Tomaszek
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet
Szpilki po godzinach – biznes, społeczność, rozwój Alicja Rudnicka
Youth Business Poland
Sukces Pisany Szminką
ChwalmyMamy
Mamo Pracuj
BeautyMission
I&K W Domowym Zaciszu
Fundacja z Potrzeby
Houston mamy dziecko
Fundacja “Nasze ogrody”
MiastoDzieci.pl – inspiracje dla rodziców i dzieci
CzasDzieci.pl
Bliżej Dziecka
Dzidziusiowo.pl
NVC&Coaching
Detektywni w Wielkim Mieście
Publiczne Przedszkole nr 5 w Radomsku

Bardzo wszystkim dziękuję za ogromną pomoc i wsparcie .
Monika Jędrzejewska-Wiergiles – inicjatorka projektu Książka charytatywna dla dzieci
Mam nadzieję, że to dopiero początek 

Książka charytatywna dla dzieci

GWIEZDNE MARZENIA

Jest! Nareszcie!

Wyjątkowa, pięknie zilustrowana książka, która powstała z myślą o dzieciach chorych i opuszczonych.

Nad powstaniem książki dla dzieci GWIEZDNE MARZENIA przez 9 miesięcy pracowało ponad 100 osób.

Książka w pierwszej kolejności zostanie przekazana do szpitali i Rodzinnych Domów Dziecka, następnie do hospicjów i domów dziecka i Darczyńców, którzy nam zaufali i wpłacili pieniądze na druk książki na portalu Wspieram.to. Od września książka będzie dostępna w sprzedaży aby dochodem wesprzeć akcje na Siepomaga.pl!

LETNIA PROMOCJA

Lato, lato, lato czeka

Razem z latem czeka rzeka

Razem z rzeką czeka las

A tam ciągle nie ma nas…

Bądźcie wszędzie, szalejcie i korzystajcie z uroków życia!

Wszystkim życzymy SUPER UDANYCH WAKACJI!!!

A na drogę zabierzcie Sofijkę.

Przez wakacje zestaw w promocyjnej cenie – tylko 30 złotych, a zabawy co niemiara!

Zapraszamy do sklepu! 

PODZIĘKOWANIA

Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękujemy za udział w akcji Książki charytatywnej dla dzieci na Wspieram.to: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna

 • Annie Appelbaum z Domowej Świetlicy, Katarzynie Malinowskiej z Rodzinnych Odkrywców, Katarzynie Organie z Małego Aptekarza i Anecie Kocbuch za współprowadzenie akcji,
 • wszystkim Darczyńcom, których było w sumie 269 i dzięki którym udało się zebrać kwotę 22 425 złotych,
 • Patronom medialnym: TVP ABC, Polskie Radio Dzieciom, Fundacja Zaczytani, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Fundacja Onkolandia, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, CENTRUŚ.
 • Sponsorom: firmie INCRED i FESTOOL,
 • Partnerom,
 • wszystkim osobom zaangażowanym, które udostępniały informacje o akcji, kontaktowały się z różnymi instytucjami, zapraszały nas na spotkania itp.

SERDECZNE DZIĘKI ❤

PATRONI MEDIALNI

Bardzo dziękujemy naszym Patronom medialnym ❤

PODZIĘKOWANIA DLA DARCZYŃCÓW

Za wsparcie finansowe projektu Książka charytatywna dla dzieci GWIEZDNE MARZENIA na portalu Wspieram.to:
https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna dziękujemy wszystkim DARCZYŃCOM  

Z zebranej kwoty w wysokości 22 425 złotych przede wszystkim wydamy książkę GWIEZDNE MARZENIA, grę MEMO i audiobooka. Książki w pierwszej kolejności zostaną przekazane do szpitali i domów dziecka. Potem będę dostępne w sprzedaży aby dochodem wesprzeć akcje na portalu Siepomaga.pl. Prace nad grą i audiobookiem ruszą po wakacjach.

Wysyłka książek GWIEZDNE MARZENIA rozpocznie się od 26-ego czerwca na adres podany na portalu Wspieram.to. Przypominamy, że wszystkie książki będą podpisane przez panią Teresą Lipowską i panią Annę Iberszer. Pozostałe nagrody zgodnie z opisem.

Naszych Darczyńców podajemy w kolejności alfabetycznej

6-latki Przedszkole nr 5 Radomsko
Adriana Skajewska
Adriana Strojna
Adriana Witas
Agata Kmieć-Stogińska
Agata Kowal
Agata Skrzeczyńska
Agencja Żeglarska Kubryk
Agencja Żeglarska Kubryk Wojciech Czerwiński
Agnieszka Binkiewicz
Agnieszka Błachnio
Agnieszka Ciuchta
Agnieszka Galadyk
Agnieszka Gasparska
Agnieszka Gryczon
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Lis
Agnieszka Waśkiewicz
Aleksandra Grzegorek
Aleksandra Jagodzińska
Aleksandra Kostecka-Szewc
Aleksandra Skubij
Andrzej Nietubyc
Ania Siudek
Anita Grzegorczyk
Anna Appelbaum
Anna Iberszer
Anna Kopaczewska
Anna Kurowska
Anna Maria Brandys
Anna Polińska
Anna Siembida
Anna Witkiewicz
Ańja Latoch
Artur Koński
Artur Łuszczak
Artur Woźniak
Asia Who
ATOL CLUB
Barbara Nosek
Barret Polak
Bartłomiej Bącik
Beata Dobrzana
Beata Dzierżanowska
Beata Kosiacka
Beata Tomaszek
Beata Zielińska
Biedroneczki 4,5 latki Publiczne Przedszkole nr 5 w Radomsku
Dawid Kopaczewski
Dominika Bartmann
Dominika Mumot
Dorota Biernacka
Dorota Gojło
Edyta Abramowicz
Edyta Edka
Edyta Subotowicz
Eliza Białaszek
Eliza Jaroszewska
Eliza Poskrob
Elwira Kot
Emilia Bagorro
Emilia Moniuszko-Kwiecińska
Ewa Jabłońska
Ewa Jankowska
Ewa Samek
Ewa Szkwarek
Grażyna Tynel
Grupa AS
Ita Olborska
Iwona Bednarek
Iwona Bukowska
Iwona Kunicka Kawszyn
Iwona Pilarczyk-Kubiaczyk
Iwona Wardecka
Izabela Kaźmierczak
Izabella Kania
Jacek Wiergiles
jakub edyta malke
Janeczka Wojarska
Joanna Gardasiewicz
Joanna Lica
Joanna Mugford
Joanna Rzymska
Joanna Surowiec
Jolka Wysocka
Józef Jasiński
Justyna Gagat
Kalina Gromek-Gałecka
Kamil Myszyński
Kamila Paszelke
Karolina Zalewska
Kasia Elwirka
Katarzyna Moryc
Katarzyna Moryc
Katarzyna Pietras
Katarzyna Przemyska
Katarzyna Urbańska
Kli Aga
Kreator Talentów
KreatywneŻycie.pl
Krystyna Dąbrowska
Kuba
Lidia Miłosz
Łukasz Rostworowski
Magdalena Czerwińska-Matysiak
Magdalena Gronowska
Magdalena Malinowska
Magdalena Michalak
Magdalena Michalska-Kacymirow
Magdalena Siekańska
Małgorzata Cichoń
Małgorzata Karolczyk
Małgorzata Kruszewska
Małgorzata Marczak
Małgorzata Ziętek
Marcin Gyłczanow
Marcin Kruczyński
Marek Kurzawa
Marek Wardecki
Maria Bednarowicz
Mariusz Graszek
Marta Babiuch
Michał Niewiadomy
Michał Szynkiewicz
Mikołaj Mikulasz
Monika Heidi Hajdenrajch
Monika Jaszczyk
Monika Żochowska
MZ
Olga Wilińska
Patrycja Grześkowiak
Paulina Rytelewska
Paweł Dżanik
Paweł Maj
Piotr Barciuk
Piotr Kocbuch
Piotr Nikiel
Robert Cegiełko
Ryszard Maj
Ryu
Serduszko Weroniki
Sylwia Bogucka
Sylwia Ratka
Tomasz Dmuchowski – sponsor
Tomasz Kołacz
Tomasz Osak
Tomasz Pohl
Tu Tam Tu
Ula Nowicka
Urszula Frąckiewicz
Wiola Pal
Wojciech Grajkowski
Wychowankowie Bursy nr 6 w Warszawie
Wydawnictwo Sofijka
Zbigi Mi
Zbigniew Bojar
Zosia Wiergiles

50 Wspieraczy Anonimów

Jeszcze raz SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Sukces akcji Książka charytatywna dla dzieci GWIEZDNE MARZENIA

na Wspieram.to 

I tak to właśnie wygląda. Niesamowite, prawda? Biorąc pod uwagę, że przez pierwsze 2 tygodnie uzbieraliśmy zaledwie 2 700 złotych, a przez kolejne dwa prawie 20 tysięcy!!!

Na początku było ciężko bo niektórzy wątpili, że się uda osiągnąć pierwszy próg…

Ta akcja to OGROMNY SUKCES nas wszystkich. Książka na pewno przyniesie wspaniałe owoce. Za wszystko dziękujemy  ❤

Pieniądze przeznaczymy na druk książek, które trafią do:

– szpitali, hospicjów dziecięcych, domów dziecka i innych placówek opiekuńczych,
– osób, które stworzyły tę książkę: autorów, ilustratorów, redaktorów,
– darczyńców (zgodnie z opisanymi nagrodami),
– Patronów akcji,
– najbardziej zaangażowanych Partnerów akcji,
– sprzedaży, z której dochód wesprze akcje charytatywne organizowane na portalu Siepomaga.pl,
– Wydawnictwa Sofijka i będą przeznaczone na aukcje, konkursy i do dyspozycji wydawnictwa,

Poza tym:
– zorganizujemy dwa Gwiezdne spotkania w szpitalach i/lub domach dziecka,
– opłacimy prowizję należną Wspieram.to i operatorowi,
– opłacimy wysyłkę książek i umów do autorów i ilustratorów,
– niewielką część pieniędzy przeznaczymy na poczęstunek podczas premiery książki (chyba, że znajdzie się sponsor 😉)

W planie mamy także wydanie gry Memo i audiobooka.

PATRONAT TVP ABC

Miło nam poinformować, że Patronat nad projektem Książka charytatywna dla dzieci objęła Telewizja TVP ABC – dziękujemy 😊

PATRONAT FUNDACJI DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ 

Miło nam poinformować, że Patronat nad projektem Książka charytatywna dla dzieci objęła Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – dziękujemy 😊

Projekt książki charytatywnej dla dzieci można wesprzeć już tylko do północy. Zapraszamy: wspieram.to/ksiazkacharytatywna

Już tak mało nam brakuje.

Zapraszamy: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna

Audycja dla Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom, które objęło nasz projekt Książki charytatywnej dla dzieci swoim Patronatem, zrobiło nam prawdziwy prezent na Dzień Dziecka i zaprosiło dzieci zaangażowane w projekt do nagrania audycji Radio Dzieciom, która będzie emitowana dzisiaj o godzinie 19:30 w w Programie Pierwszym Polskiego Radia, a po 20:00 w Polskim Radio Dzieciom (najlepiej poszukać w internecie :))

Po nagranej audycji pani Agnieszka Ciecierska zorganizowała nam zwiedzanie radia i mogliśmy poznać panią Agnieszkę Kunikowską, która prowadzi program Radio Dzieciom i podkłada głos Fiony ze Sreka 😀, Marty z bajki “Marta mówi”, Franklina i Miluni z bajki “Tabaluga”. To była prawdziwa niespodzianka 😍

Audycja będzie oczywiście o naszym projekcie, przy którym pracuje sporo dzieci. Dzisiaj o 19:30 w Programie Pierwszym Polskiego Radia będziecie mogli usłyszeć:
– Dominika Marinkovića, autora bajki “Jabłoneczka-kiełbaseczka”,
– Zuzię Organę, ilustratorkę opowiadania “Rower dla wszystkich”,
– Mariannę Dziemską, ilustratorkę bajki “Wygrany mecz”,
– Janę Rytelewską, ilustratorkę bajki “O Pająku Stefanie”,
– Zosię Wiergiles, pierwszą recenzentkę, której czytałam przed snem przesłane propozycje oraz ilustratorkę “zajawki” do bajki “Bajęda”,
– Helenkę Wiergiles, która wspiera projekt duchowo 😉

Niestety na nagranie audycji nie dojechał do nas Marcin Stępień, autor “Bajki o piesku i marzeniach” oraz Maja Pasternak, ilustratorka “zajawki” do bajki “O Robaczku, który patrzył na gwiazdy”.

Dodajmy jeszcze, że w projekt zaangażowana jest również Amelka, która prowadzi blog MojaPółka, i która przeczytała i oceniła kilka przesłanych bajek oraz napisała recenzję całej książki 😁

Bardzo dziękujemy za ten fantastyczny prezent, który na długo zapamiętamy 💓

Link do audycji

Ambasadorzy projektu Książka charytatywna dla dzieci GWIEZDNE MARZENIA

Poznajcie Ambasadorkę naszego projektu Książka charytatywna dla dzieci 💑: – to pani Anna Iberszer!!!!!

Mamy świetną wiadomość: wszystkie książki kupione w ramach naszej akcji: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna, będą z autografem pani Anny – BARDZO DZIĘKUJEMY 😍

Pani Anna jest aktorką i tancerką Flamenco. Grała między innymi Francescę w serialu “Ranczo”.

Poznajcie naszą kolejną Ambasadorkę, którą jest Pani Teresa Lipowska, wspaniała aktorka znana między innymi z serialu “M jak Miłość”!!!

Pani Teresa również podpisze książki kupione do 4-ego czerwca na portalu Wspieram.to: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna !!!

Pani Teresie BARDZO DZIĘKUJEMY 😍

Naszem Ambasadorem został także Piotr Małachowski, polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie dyskiem. Jest trzykrotnym uczestnikiem igrzysk olimpijskich, zdobył srebrny medal w 2008 w Pekinie oraz w 2016 w Rio de Janeiro. Stawał na podium mistrzostw świata oraz Europy dziewięciokrotny rekordzista Polski.

Przypominamy, że wszystkie osoby, które kupią książkę przez portal: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna wezmą udział w losowaniu spotkania przy kawie z panem Piotrem 😀

Panu Piotrowi BARDZO DZIĘKUJEMY 😍

Ambasador naszego projektu to Tomasz Sobczak, aktor filmowy i teatralny, znany między innymi z filmu “Glina”.

NIESPODZIANKA! Wszystkie osoby, które do 4-ego czerwca kupią książkę przez portal: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna wezmą udział w losowaniu spotkania przy kawie z panem Tomaszem.

Panu Tomaszowi BARDZO DZIĘKUJEMY 😍

Ty też możesz podarować książkę dzieciom przebywającym w szpitalach, hospicjach, domach dziecka i innych placówkach opiekuńczych. 

25 maja 2017r.

Mamy już 65% potrzebnej kwoty!!!

Idziemy jak burza

BARDZO wszystkim dziękujemy za dotychczasową pomoc: wpłaty, udostępnianie i dobre słowo. Wszystko, co robicie jest dla nas BARDZO WAŻNE

Życzymy Wam CUDownego dnia

Wsparcia można dokonać na portalu Wspieram.to: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna

Książka charytatywna GWIEZDNE MARZENIA dla dzieci ze szpitali i domów dziecka!

5 maja 2017r.

Na portalu Wspieram.to ruszyła akcja zbierania funduszy na druk wyjątkowej książki, w której znajdzie się 20 bajek i 10 wierszy pełnych budujących historii, przygód, pokonywania trudności i dobrych zakończeń oraz wesołych wierszyków, by być przy dzieciach w trudnych chwilach i nieść uśmiech, wzmacniać, dawać siłę, wiarę, nadzieję. Będzie to pięknie zilustrowana 160 stronicowa książka formatu A4 w twardej oprawie.

Projekt zostanie zrealizowany, jeśli do dnia 4-ego czerwca zbierzemy co najmniej 12 000 złotych. Już teraz można wpłacić pieniądze, aby w lipcu otrzymać książkę. Na portalu Wspieram.to można wesprzeć projekt finansowo i dowiedzieć się więcej o akcji. Im więcej pieniędzy zbierzemy, tym więcej książek wydrukujemy. Zapraszamy do udziału: https://wspieram.to/ksiazkacharytatywna

W projekt zaangażowanych jest ponad 100 osób, wśród których są autorzy, ilustratorzy, redaktorzy i inni, również dzieci. Żadna z tych osób nie pobiera wynagrodzenia.

Premiera książki planowana jest na 25 czerwca. Książkę w pierwszej kolejności przekażemy do szpitali, hospicjów i domów dziecka, a od września będzie dostępna w sprzedaży, aby dochodem wesprzeć akcje na portalu siepomaga.pl.

 

Więcej informacji:

Monika Jędrzejewska-Wiergiles

tel. 604-060-980

kontakt@sofijka.pl

Imieninowa promocja!

15 maja 2017 r.

Sofijka to zdrobnienie od Sofia, a Sofia to po prostu Zofia.

A to oznacza, że Sofijka ma dzisiaj imieniny 🎁 🎈 🎉.

Z tej okazji organizujemy promocję i zapraszamy do SKLEPU.

 Zbiórka funduszy na portalu Wspieram.to

6 maja 2017 r.

Jest nam szalenie miło poinformować, że na portalu Wspieram.to ruszyła akcja zbierania funduszy na druk książki charytatywnej dla dzieci GWIEZDNE MARZENIA: wspieram.to/ksiazkacharytatywna

Pieniądze zbieramy do 4-ego czerwca.

Zapraszamy do udziału w akcji  !!!

 Zostań Partnerem akcji Książka charytatywna dla dzieci.

Jeśli masz ochotę wesprzeć nasz projekt Książki charytatywnej dla dzieci to zostań naszym Partnerem:

 • polub profil Wydawnictwa Sofijka na facebooku,
 • udostępniaj informacje o akcji na swoim profilu co najmniej raz w tygodniu do 4 czerwca i dwa razy w miesiącu do końca września,
 • umieść informację o akcji na swojej stronie,
 • informuj kogo możesz :),
 • umieść informacje podsumowujące projekt (wrzesień)

Prześlij swoje logo na adres kontakt@sofijka.pl wpisując w temacie maila: KCH-Partner. W zamian za pomoc umieścimy Twoje logo na naszej stronie, a informację z aktywnym linkiem na profilu, w wydarzeniu i na portalu Wspieram.to.  

Pamiętaj, że pieniądze na druk książek zbieramy do 4 czerwca.  Premiera książki przewidziana jest na 25 czerwca. Po tym czasie książki przekażemy do szpitali, hospicjów, domów dziecka i innych placówek opiekuńczych. Książka będzie także dostępna w sprzedaży od września 2017 r.

Pozdrawiamy! 

 Patronat projektu Książka charytatywna dla dzieci.

Miło nam poinformować, że Patronat nad projektem Książka charytatywna dla dzieci objęła Fundacja Zaczytani – dziękujemy `:)!

 Patronat radiowy projektu Książka charytatywna dla dzieci.

Miło nam poinformować, że Patronat radiowy nad projektem Książka charytatywna dla dzieci objęło Polskie Radio Dzieciom – dziękujemy `:)!

 Wielka Zbiórka książek 2017.

W dniach 24 kwietnia-21 maja trwa Wielka Zbiórka Książek organizowana przez Fundację Zaczytani: www.zaczytani.org!

W tym roku zbieramy książki dla MAŁYCH i DUŻYCH Pacjentów!

Jeżeli macie w swoich zbiorach książki w dobrym stanie dla dzieci i młodzieży oraz “czytadła” dla dorosłych dołączcie do Zaczytanego świata i weźcie udział w akcji. Fundacja Zaczytani przekaże książki do placówek medycznych tworząc kolejne Zaczytane biblioteki dla dzieci i dorosłych.

Książki powinny być w idealnym stanie, przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych (0-100 lat), wydane po 2000 roku.

Wydawnictwo Sofijka oraz Rodzinni Odkrywcy przyłączają się do akcji i po raz drugi organizują miejsca zbiórki w swojej okolicy.

Książki można przynieść do jednego z odziałów Biblioteki w Brwinowie:
Oddział dla Dzieci i Młodzieży – Brwinów, ulica Kościuszki 1E
Biblioteka dla Dorosłych – Brwinów, ulica Grodziska 12
Filia w Otrębusach – Otrębusy, ul. Wiejska 1

Książki zbieramy również w Brwinowie w Niepublicznej Podstawowej Szkole FAMILIA oraz NIepublicznym Przedszkolu Integracyjnym na ulicy Szkolnej 18.

Książki można przynieść również do
Domowa Świetlica w Książenicach – ulica Marylskiego 96 lok.3
oraz
Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki – ulica Spółdzielcza 9

Po 21 maja książki zostaną przekazane Fundacji Zaczytani, a docelowo trafią do szpitali.

Więcej na temat akcji możecie poczytać na stronie Fundacji:www.zaczytani.org,

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku.

Pozdrawiamy i zapraszamy do udziału w akcji:
Monika Jędrzejewska-Wiergiles z Wydawnictwo Sofijka
Grażyna Nowocień – Dyrektor Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie
Katarzyna Malinowska z Rodzinni Odkrywcy
Anna Appelbaum z Domowa Świetlica
Magdalena Żerek z Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

Fotorelacja ze spotkań.

 

Zdjęcia ze spotkań czytelniczych organizowanych w ramach projektu Książka charytatywna dla dzieci możecie obejrzeć w naszej Galerii. 

Do tej pory spotkania odbyły się:

 • w Bibliotece w Grodzisku Mazowieckim
 • w Bibliotece w Brwinowie
 • w przedszkolu w Komorowie
 • w szkole Familia w Brwinowie
 • w kawiarni Życie jest fajne w Warszawie

Zamknięte spotkania planowane są w szkole podstawowej i szpitalu. Szczegóły wkrótce.

 

 Spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci – Warszawa.

Wydawnictwo Sofijka, Kawiarnia Życie jest fajne i Polskie Radio Dzieciom

zapraszają

w niedzielę, 23 kwietnia, w godzinach 16:00-18:00 na  Spotkanie czytelnicze organizowane w ramach projektu Książka charytatywna dla dzieci .

W czasie spotkania:

– powiemy o idei powstania Książki charytatywnej dla dzieci współtworzonej przez ponad 100 osób!!!
– przedstawimy bohaterów książki i osoby zaangażowane w projekt, które będą uczestniczyły w spotkaniu,
– opowiemy lub przeczytamy kilka bajek i wierszy,
– Joanna Berendt – autorka bajki “Wrażliwa pewność siebie” i trenerka metody Porozumienie Bez Przemocy poprowadzi rozmowę na temat uczuć,
– Agnieszka Niedźwiecka – autorka bajki “Bajęda” poprowadzi zabawę w kreatywne opowiadanie historii.

Termin: 23 kwietnia (niedziela)
Godziny spotkania: 16:00-18:00
Miejsce i adres: Klubokawiarnia Życie jest fajne, ulica Grójecka 68, Warszawa

Wstęp wolny!

 Spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci – Brwinów.

Wydawnictwo Sofijka, Niepubliczna Szkoła Podstawowa FAMILIA i Polskie Radio Dzieciom

zapraszają

w sobotę, 22 kwietnia, w godzinach 16:00-18:00 na Rodzinne spotkanie czytelnicze organizowane w ramach projektu Książka charytatywna dla dzieci     .

W czasie spotkania:
– powiemy o idei powstania Książki charytatywnej dla dzieci współtworzonej przez ponad 100 osób!!!
– przedstawimy bohaterów książki i osoby zaangażowane w projekt, które będą uczestniczyły w spotkaniu,
– bajkę “Kamyczek” przeczyta autorka Edyta Bąk-Buczak,
– Maciek Buczak poprowadzi prezentację “Świat minerałów, czyli co kryją w sobie kamienie?”,
– będziemy malować kamienie,
– wiersz “Niezwykłe zoo” przeczyta autorka Barbara Szelągowska,
– bajkę “O Małym Misiu i Pakcie o Odwadze i Zaufaniu” opowie autorka Ola Gralik, która zawodowo zajmuje się tworzeniem biżuterii z kamieni i o tym opowie 🙂
– autorka bajki “Uczucia” Aneta Ryfczyńska, która jest również trenerem metody Porozumienia bez Przemocy poprowadzi mini-warsztat na temat uczuć i emocji

Termin: 22 kwietnia (sobota)
Godziny spotkania: 16:00-18:00
Miejsce i adres: Niepubliczna Szkoła Podstawowa FAMILIA, ulica Szkolna 18 (http://familia.brwinow.szkolnastrona.pl/)

Wstęp wolny!

Dołącz do wydarzenia na facebooku. 

 Spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci – Książenice.

Wydawnictwo Sofijka i Domowa Świetlica

zapraszają

w sobotę, 8 kwietnia, w godzinach 11:00-12:30 na Spotkanie czytelnicze organizowane w ramach projektu Książka charytatywna dla dzieci

W czasie spotkania:
– powiemy o idei powstania Książki charytatywnej dla dzieci współtworzonej przez ponad 100 osób!!!
– przedstawimy bohaterów książki 👸,
– poczytamy i opowiemy bajki, które znajdą się w Książce charytatywnej 👑 .

Termin: 8 kwietnia (sobota)
Godziny spotkania: 11:00-12:30
Miejsce i adres: Domowa Świetlica, ul. Marylskiego 96 lok. 3

Wstęp: cegiełka 20 zł, z której dochód zostanie przekazany na wydanie Książki charytatywnej!
Dzieci można zostawić bez opieki osób dorosłych.

 Spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci – Brwinów.

Wydawnictwo Sofijka, Rodzinni Odkrywcy i Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie 

zapraszają

w czwartek, 30 marca, w godzinach 18:00-19:00 na Rodzinne spotkanie czytelnicze organizowane w ramach projektu Książka charytatywna dla dzieci

W czasie spotkania:
– powiemy o idei powstania Książki charytatywnej dla dzieci współtworzonej przez ponad 100 osób!!!
– przedstawimy bohaterów książki 👸,
– poczytamy i opowiemy bajki z udziałem dzieci 👑 .

To spotkanie będzie wyjątkowe bo będziemy na nim gościć autorki i autorów kilku bajek:
– O Robaczku, który patrzył się na gwiazdy – Aneta Kocbuch
– O dziewczynce, której czegoś bardzo brakowało – Dominika Bartmann-Wojda
– O Smoku Onufrym – Katarzyna Wardecka
– Nasza wataha – Magdalena Czerwińska-Matysiak
– Gostek-Kostek – Paweł Maj

Termin: 30 marca (czwartek)
Godziny spotkania: 18:00-19:00
Miejsce i adres: Biblioteka Publiczna im.Wacława Wernera w Brwinowie, Oddział dla dzieci, ulica Kościuszki 1E

Wstęp wolny!

Spotkanie prowadzą:

Monika Jędrzejewska-Wiergiles
Założycielka Wydawnictwo Sofijka, trener biznesu i rozwoju osobistego, przedsiębiorca społeczny, mama Zosi i Helenki. Więcej informacji:www.sofijka.pl, Monika J.Wiergiles – wydawca, trenerka, działaczka

Katarzyna Malinowska
Pedagog, socjoterapeuta, mediator rodzinny. Założycielka Rodzinni Odkrywcy. Prywatnie mama Marty, Marysi i Magdy.

W czasie spotkania będzie możliwość kupienia cegiełek i książek dla dzieci.

 Spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci – Komorów.  

Wydawnictwo Sofijka, Rodzinni Odkrywcy i Przedszkole Sióstr Misjonarek w Komorowie 

zapraszają 

w sobotę, 11 marca, w godzinach 16:00-18:00 na Rodzinne warsztaty czytelnicze organizowane w ramach promocji projektu Książka charytatywna dla dzieci     .

W czasie spotkania:
– powiemy o idei powstania Książki charytatywnej dla dzieci współtworzonej przez ponad 100 osób!!!
– przedstawimy bohaterów książki 👸,
– poczytamy i opowiemy bajki z udziałem dzieci 👑
– poprowadzimy kreatywny warsztat tworzenia książki 📖,

Termin: 11 marca (sobota)
Godziny spotkania: 16:00-18:00
Miejsce i adres: Przedszkole Sióstr Misjonarek, Komorów, ulica Prusa 4 (www.przedszkolemsf-komorow.pl)

Wydarzenie na facebooku.

Wstęp wolny!

W czasie spotkania będzie możliwość kupienia cegiełek i książek dla dzieci.

Spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci – Grodzisk Mazowiecki – relacja.

W sobotę, 4-ego lutego w Bibliotece Publicznej gminy Grodzisk Mazowiecki odbyło się pierwsze spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci      .

Dziękujemy wszystkim za przybycie, zaangażowanie i świetne humory

Dziękujemy Anna Kaszubska za poprowadzenie warsztatu z bajkoterapii.

Dziękujemy Katarzynie Malinowskiej z Rodzinni Odkrywcy i Pawłowi Majowi z Przygody Niezwykłych Bohaterów za wcielanie się w role bajkowych bohaterów .

Dziękujemy Magdalena Mitek-Zamęcka Fotografia za uchwycenie właściwych momentów .

Dziękujemy Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki za gościnę

Przede wszystkim dziękujemy dzieciom za aktywność, świetną zabawę i fantastyczne prace!!!

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!

Bajki i wiersze wybrane do Książki charytatywnej dla dzieci.

Zgodnie z obietnicą publikujemy listę bajek, opowiadań i wierszy, które zostały wybrane do Książki charytatywnej dla dzieci       .

Przy tytule oczywiście mlb jersey wholesale autor/autorka ✍.. Jak widać nie będzie to mała książeczka 😊.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za przesłane propozycje . Autorom i autorkom wyróżnionych utworów gratulujemy, a pozostałym osobom życzymy dalszej weny twórczej bo nigdy nie wiadomo, co życie przyniesie .

Przypominamy, że swoje propozycje przesłało 165 osób, a tekstów było ponad 300. Tak więc wybór był naprawdę trudny.

Przy czytaniu i ocenie pomagało 20 osób dorosłych, w tym psycholog dziecięcy i dodatkowo kilkoro dzieci  – bardzo dziękujemy .

Bardzo wszystkim dziękujemy za tę ogromną pomoc   .

Szczególne podziękowania kierujemy do Małgorzaty Piotrowskiej

Bajki i opowiadania:

 1. Bajęda – Agnieszka Niedźwiecka
 2. Bajka o piesku i marzeniach – Marcin Stępień
 3. Gostek-Kostek – Paweł Maj
 4. Jak księżniczka Nuda przestała się nudzić – Łukasz Bernady
 5. Kamyczek – Edyta Bąk-Buczak
 6. Nasza wataha – Magdalena Czerwińska-Matysiak
 7. Niezwykła przyjaźń Karola – Hanna Krugiełka
 8. O dziewczynce, której czegoś bardzo brakowało – Dominika Bartmann-Wojda
 9. O Robaczku, który patrzył się na gwiazdy – Aneta Kocbuch
 10. O Smoku Onufrym – Katarzyna Wardecka
 11. O tym jak Wiosna królować nie chciała – Elżbieta Stępień
 12. Opowieść o małym Misiu i Pakcie o Odwadze – Ola Gralik
 13. Przygody Oziego – Jabłoneczka-Kiełbaseczka – Dominik Marinković
 14. Rower dla wszystkich – Agnieszka Lis
 15. Słonik Sami – Judyta Łącka
 16. Szop Pracz i gatki – Karin Lesiak
 17. Uczucia – Aneta Ryfczyńska
 18. Usypianka – Marta Szymanek
 19. Wrażliwa pewność siebie – Joanna Berendt i Magdalena Sendor
 20. Wygrany mecz – Tomasz Pohl

Wiersze:

 1. Dziecięce marzenia – Iwona Tys
 2. Gwiezdne marzenia – Anna Kopaczewska
 3. Moja kumpelka – Elżbieta Czajka
 4. Niezwykłe zoo – Barbara Szelągowska
 5. O chłopczyku i nudzie – Beata Jaczewska
 6. Papugi – Emilia Moniuszko-Kwiecińska
 7. Tacy sami – Izabela Michta
 8. U fryzjera – Beata Małgorzata Moniuszko
 9. Uwierz w siebie – Agnieszka Błachnio
 10. Stach Strach – Katarzyna Moryc

Jeszcze raz gratulujemy!

Spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci – Grodzisk Mazowiecki.

Wydawnictwo Sofijka, Rodzinni Odkrywcy i Biblioteka Publiczna w Grodzisku Mazowieckim

zapraszają

w sobotę 4 lutego, w godzinach 16:00-18:00 na  spotkanie promujące Książkę charytatywną dla dzieci, współtworzoną przez 100 osób!!!

Zapraszamy całe rodziny.

W czasie spotkania:

 • opowiemy o idei powstania Książka charytatywna dla dzieci – przygotowanie i wydanie
 • przedstawimy bohaterów książki ,
 • poczytamy bajki i opowiadania,
 • poprowadzimy warsztat bajkoterapii dla dorosłych,
 • poprowadzimy kreatywny warsztat dla dzieci.

Termin: 4 lutego (sobota)

Godziny spotkania: 16:00-18:00

Miejsce i adres: Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki, ulica Spółdzielcza 9 (Biblioteka mieści się na II piętrze w Centrum Kultury)

Wstęp wolny!

Wydarzenie na facebooku.

W czasie spotkania będzie możliwość kupienia cegiełek i książek dla dzieci.

Zapraszamy!

Spotkanie prowadzą:

Monika Jędrzejewska-Wiergiles-założycielka Wydawnictwa Sofijka, trener biznesu i rozwoju osobistego, przedsiębiorca społeczny.

Katarzyna Malinowskapedagog, socjoterapeuta, mediator rodzinny. Założycielka Rodzinni Odkrywcy. Prywatnie mama Marty, Marysi i Magdy.

Anna Kaszubskapisarka, pedagog, animatorka i mama trzech córek. Stworzyła i wydała publikacje dla dzieci – teksty piosenek, zbiory „Bajkoterapia”, „Bajkowa Mozaika”, „Bajki pełne miłości” oraz „Muzykę świata ”, a także publikację „186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki”. Współpracuje z największymi wydawnictwami w Polsce: Anna Kaszubska

Paweł Majzadebiutował w 2015 roku książką pt. „Przygody niezwykłych bohaterów czyli bajki terapeutyczne dla dzieci”, która zdobyła bardzo wiele pozytywnych recenzji: Przygody Niezwykłych Bohaterów. Autor dołączył w 2015 roku do I edycji akcji Czytam Polskie, a także uczestniczył w wielu spotkaniach literackich z dziećmi i młodzieżą m.in. w ramach XXIII Pomorskiej Wiosny Literackiej.

Książka charytatywna dla dzieci – bajkoterapia – Sukces Pisany Szminką. 

O bajkoterapii i projekcie Książka charytatywna dla dzieci na portalu Sukces Pisany Szminką pisze Anna Kaszubska – pisarka, pedagog, wykładowczyni, animatorka, blogerka i mama trzech córek. Anka teksty piosenek, eseje, książki dla dzieci i dorosłych. Współpracuje z największymi wydawnictwami w Polsce.
Prowadzi warsztaty z bajkoterapii, literackie oraz wielokulturowe dla dzieci młodzieży i dorosłych na terenie całego kraju.

Więcej o jej działaniach na www.annakaszubska.pl i facebook.com/bajkowamozaika.

http://sukcespisanyszminka.pl/poczytaj-mi-mamo/

Bielański Festiwal Książki Dziecięcej. 

18 czerwca 2016r.

Tak było na Bielańskim Festiwalu Książki Dziecięcej. Cieszymy się, że tam byłyśmy z Sofijką – tą w formie papierowej i tą prawdziwą, czyli moją córką. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i wspaniale spędzony czas, a uczestnikom Festiwalu za cudowną atmosferę 🙂. Do zobaczenia za rok!

Wielka Zbiórka Książek w Brwinowie.

Wielka Zbiórka Książek organizowana w ramach akcji prowadzonej przez Fundację Zaczytani – dzieci z przedszkola integracyjnego i szkoły Familia z Brwinowa chętnie przeznaczyły swoje książki dla dzieci ze szpitali.

To jeszcze nie wszystko, bo książki zbieramy również we wszystkich oddziałach brwinowskiej biblioteki 🙂

Spotkanie czytelnicze – Biblioteka dla dzieci w Brwinowie.

Pierwsze spotkanie czytelnicze pt. “Julian Tuwim na wesoło” było bardzo wesołe i energetyczne.

Angażujemy małych i dużych uczestników. 

Dziękujemy Bibliotece dla dzieci w Brwinowie za ugoszczenie, zdrowy poczęstunek i kwiaty 🙂

Wielka Zbiórka Książek dla dzieci 2016

22-ego kwietnia ruszyła Wielka Zbiórka Książek organizowana przez fundację Zaczytani: www.zaczytani.org! Książki, których już nie czytacie możecie oddać dla małych pacjentów szpitali. Akcja potrwa do 22-ego maja. Listę punktów, gdzie można oddać książki znajdziecie tutaj:http://zaczytani.org/wielka-zbiorka-2016/ 

Więcej na temat akcji możecie poczytać na stronie Fundacji: www.zaczytani.org oraz na stronie Juniorowa: http://www.juniorowo.pl/wielka-zbiorka-ksiazek-dla-dzieci-rusza-juz-dzis/

Książki można też wysłać pocztą:
Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczy w Brzegu
ul. Poprzeczna 3
49-304 Brzeg
Z dopiskiem „Zaczytani.org

Sofijka, Biblioteka dla dzieci oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa Familia w Brwinowie przyłączają się do akcji.

Książki można zanieść do jednego z oddziałów Biblioteki w Brwinowie lub do szkoły Familia:


Oddział dla Dzieci i Młodzieży – Brwinów, ulica Kościuszki 1E
Biblioteka dla Dorosłych – Brwinów, ulica Grodziska 12
Szkoła Familia – Brwinów, ulica Szkolna 8

 

Więcej informacji o akcji w Brwinowie w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1109786912410693/

Informacje o bibliotece w Brwinowie znajdziecie tutaj:www.biblioteka.brwinow.pl.

Zapraszamy!

O co chodzi z czytaniem? Anna Kędra

Z nauką czytania ściśle powiązany jest narząd wzroku.

Jest to analizator, którego rozwój trwa do 10 roku życia. Rozwój percepcji wzrokowej w tym czasie przebiega w pięciu aspektach:

 

 1. Koordynacja wzrokowo-ruchowa.
 2. Stałość spostrzegania – niezależnie od otoczenia rozpoznajemy obiekt, który znamy, jego cechy przypisane do niego np.: stół, pies, litera itp.
 3. Wyróżnianie figury z tła.
 4. Położenie przedmiotu w przestrzeni – ja centrum świata (za, przed, obok, pod, nad).
 5. Stosunki przestrzenne – dwa przedmioty poza mną (coś przy czymś).

Wszystkie te aspekty percepcji wzrokowej są niezbędne do nauki czytania i uczenia się. Oprócz wzroku ważną rolę odgrywa też analizator słuchowy. Jakiekolwiek błędy jednego i drugiego analizatora spowodują trudności w uczeniu się, w tym, w czytaniu.

 

Czym jest uczenie się?

Uczenie się to proces wytwarzania, przekształcania i utrwalania tych czynności na podłożu doświadczenia indywidualnego jednostkowego, które człowiek zdobywa w toku funkcjonowania organizmu pod wpływem bodźców środowiska zewnętrznego i aktywności własnej (wykonywanie i powtarzanie ćwiczeń).

Jakie są metody nauki czytania?

Z bogatego zasobu metod wybrałam te, które uważam za godne polecenia (w każdej jest element, który można sobie wziąć i zastosować do indywidualnych cech i predyspozycji naszego dziecka).

 1. Metoda fonetyczno – literowo – barwna B. Rocławskiego (glottodydaktyka)
 2. Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz
 3. Metoda czytania globalnego G. Domana.
 4. Naturalna nauka języka – program nauki czytania powstały z inicjatywy W. Pye
 5. Metoda sylabowa prof. J. Cieszyńskiej
 6. Wprowadzenie dzieci w świat pisma I. Majchrzak
 1. Glottodydaktyka – B. Rocławski

Jest to metoda, która zakłada jednoczesną naukę czytania i pisania. Nie ma podręcznika. Są zadania, zabawy i ćwiczenia, które pomagają dziecku osiągnąć sukces. Niezbędne w tej metodzie są klocki LOGO. Zawierają one 44 literowy alfabet. Na każdym klocku występuje mała i wielka litera drukowana i pisana. Myślę, że atrakcyjność zabaw z klockami zależy od dziecka i osoby dorosłej, która to dziecko wprowadza w czytanie.

2. Metoda Dobrego Startu – M. Bogdanowicz

Jest to modyfikacja francuskiej metody Bon Depart. W polskiej adaptacji zajęcia mają określoną strukturę. Są to zajęcia wprowadzające, właściwe i końcowe. Zawierają one zajęcia ruchowe, ruchowo-słuchowe, ruchowo-słuchowo-wzrokowe. Zakłada ona również jednoczesne usprawnianie analizatorów: wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno-ruchowego. Zajęcia oddziałują na dziecko polisensorycznie.

W metodzie są trzy zestawy ćwiczeń: „Piosenki do rysowania”, „Piosenki i znaki” oraz „Piosenki na literki”. Metoda ta kierowana jest głównie dla dzieci rozwijających się nieharmonijnie np.: z ryzyka dysleksji oraz z opóźnieniami w rozwoju. Nie dyskwalifikuje to jednak metody dla dzieci o prawidłowym harmonijnym rozwoju.

3. Czytanie globalne – G. Doman

Metoda oparta na zabawie. Zabawie organizowanej w domu przez rodziców, zwykle mamę. Daje możliwość indywidualizacji i dostosowania tempa do potrzeb dziecka. Zawiera ściśle określoną kolejność i ilość wyrazów do czytania globalnego, jak również precyzuje sposób ich prezentacji. Zapamiętanie wyglądu graficznego wyrazów nie sprawia dzieciom trudności. Warunkiem jest dobre rozumienie czytanego globalnie wyrazu przez dziecko.

4. Naturalna nauka języka – inicjatywy W. Pye

Metoda bazująca na stałej aktywności twórczej dziecka. Zakłada edukację poprzez język jako środek komunikacji i myślenia. Istotą jest zrozumienie czytanych treści oraz przechodzenie od ogółu do szczegółu, czyli najpierw poznajemy cały tekst, zdanie lub wyraz. Następnie zapoznanie ze szczegółami, takimi jak: budowa zdania, litery, znaki interpunkcyjne. Kolejnym etapem jest budowanie całości dzięki zdobytej wiedzy.

Równolegle do nauki czytania postępuje nauka pisania w następujących formach: czytanie wspólne, czytanie zespołowe, czytanie indywidualne – samodzielne, czytanie dzieciom, pisanie wspólne, pisanie samodzielne, pisanie dla dzieci. Teksty do tej metody zostały opracowane w formie książeczek pod nazwą „Słoneczna Biblioteka”. Jest to seria 40 książeczek o zróżnicowanym poziomie trudności. Metoda ciekawa dla twórczych osób lubiących tworzyć własne książeczki.

5. Czytanie sylabowe – J. Cieszyńska

Już nazwa wskazuje, że dzieci w tej metodzie uczą się odczytywać sylaby a nie pojedyncze spółgłoski. W metodzie wychodzimy od samogłosek przez wyrazy dźwiękonaśladowcze i sylaby do wyrazów i zdań. Autorka określiła dokładnie etapy nauki i są one odzwierciedlone w książeczkach „Kocham czytać” dedykowanych do tej metody. Ćwiczenia w każdym z etapów muszą być realizowane według reguły: powtarzanie – rozumienie – nazywanie. Metoda zakłada radość z czytania (prywatne zdanie autora tekstu).

6. Wprowadzenie dzieci w świat pisma I. Majchrzak

Tu imię dziecka jako punkt wyjścia do nauki czytania. Poszczególne litery imienia przyporządkowywane literom alfabetu. Porównywanie z „zawartością” imion innych dzieci. Jest to tak zwany akt inicjacji. Następnie jest czas na ścianę pełną liter, czyli karteczki z imionami wieszane na ścianie oraz prezentację liter alfabetu. Ten etap utrwalania liter jest zawarty w loteryjce. Gra loteryjka polega na odnalezieniu w swoim imieniu liter prezentowanych przez prowadzącego/nauczyciela. Odnalezioną literę zaznacza dziecko np.: plasteliną lub kolorowym paskiem papieru samoprzylepnego. Grę warto powtarzać jak najczęściej. Teraz kolej na „targ liter”. Kolejny etap w którym dzieci z otrzymanych liter składają swoje imię i szukają w nim ukrytych słów. Następnie jest czas na zabawy z sylabami. Dziecko, któremu otrzymane sylaby ułożą się w wyraz wygrywa. Ostatnim etapem jest „nazywanie świata”. Polega na przypisaniu odpowiedniej nazwy wszystkim przedmiotom otoczenia dziecka.

 

W jakich etapach przebiega czytanie:

 1. Analiza tekstu.
 2. Przełożenie liter na fonemy.
 3. Połączenie w wyższych strukturach mózgowych.

Jeżeli wszystkie te etapy przebiegają prawidłowo oraz analizator wzrokowy i słuchowy rozwija się prawidłowo, to sukces i dobra zabawa z czytaniem zapewniona.

Bibliografia:

 1. Notatki własne z zajęć z psychologii rozwojowej, UKSW.
 2. Kocham uczyć czytać. Poradnik dla rodziców i nauczycieli, J. Cieszyńska.
 3. http://glottodydaktyka.pl/
 4. https://www.bryk.pl/wypracowania/pozosta%C5%82e/pedagogika/23833-charakterystyka_metod_nauki_czytania.html
 5. http://www.martabogdanowicz.pl/mds.html

Anna Kędra

Jestem żoną wspaniałego męża i mamą czterech córek (Julia 10 lat, Justyna 8 lat, Michalina 4 lata i Antonina 1 rok) i jednego syna (Stanisław 6 lat). Prowadzę już czwarty rok edukację domową naszych dzieci. Z wykształcenia i wykonywanego zawodu jestem oligofrenopedagogiem i logopedą.

Czytanie to fajna zabawa. Anna Kędra

Czytanie to fajna zabawa – jest to prawdą, jeżeli tylko nauka czytania będzie zabawą.

Dzieci bawiąc się uczą się najchętniej i najszybciej.

Zabawa ma to do siebie, że nigdy dzieciom się nie nudzi, dlatego jej wykorzystanie w nauce jest tak bardzo efektywne.

Jeśli do nauki czytania wykorzystamy zabawę – poprowadzimy ją w odpowiedni sposób – to może ona pozostać w ogóle nie zauważona przez dziecko. W efekcie, „nie wiadomo kiedy”, dziecko nauczy się czytać. Taki sposób nauki wymaga jednak zaangażowania ze strony rodzica/dorosłego. Bardzo pomocne jest, gdy rodzic/dorosły, który prowadzi taką naukę sam lubi czytać i bawi się czytaniem.

Nauka czytania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie od takich rzeczy jak:

– zabawy paluszkowe np.: w „kosi łapci”, „tu sroczka kaszkę ważyła” i inne oraz rymowane wierszyki, które świetnie rytmizują mowę i wbrew pozorom są ważnym wstępem do nauki czytania,

 

Zdjęcie z książki: „Zabawy paluszkowe” Krzysztof Sąsiadek

 

– oglądanie pierwszych książeczek z dorosłym lub starszym rodzeństwem,

– oglądanie książeczek czytanych przez dorosłego lub starsze rodzeństwo,

– czytanie książeczek np.: pierwsze wyrazy – dorosły czyta pokazując obrazek albo dorosły czyta a dziecko pokazuje obrazek,

– czytanie książeczek w których niektóre wyrazy zamienione zostały na obrazek, dorosły czyta tekst, dziecko nazywa obrazki,

 

Zdjęcie z książki: „Królik” czytam z mamą czytam z tatą

 

próby samodzielnego „czytania” – przy oglądaniu ulubionych książeczek dziecko samo powtarza znane fragmenty – patrząc na obrazek opowiada lub mówi, co pamięta z czytanego tekstu (naśladuje dorosłego),

Propozycja: dorosły czyta znaną książeczkę a potem prosi, aby dziecko „przeczytało” (naśladowało) jemu tą samą książeczkę.

Naturalnym skutkiem ciekawości dziecka są pojawiające się w pewnym momencie pytania – „Co to za litera?”, „A ta?” Warto na takie pytania odpowiadać. Pojawiające się pytanie, dotyczące nazw liter, powinno być sygnałem dla rodzica, że dziecko jest gotowe na przygodę z literkami. Można wtedy sięgnąć po zabawy i książeczki tematyczne dotyczące konkretnych literek np.:

– książeczki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi (np. seria „Kocham czytać” Jagody Cieszyńskiej, książeczki można też wykonać z dzieckiem samemu),

– książeczki dla konkretnej litery np.: „a” w której znajdują się wyrazy rozpoczynające się na „a” (można wykonać samemu przyklejając na kartce zgromadzone obrazki dla wybranej litery i uzupełnić o podpisy w których ta litera będzie wyróżniona),

– książeczkę z alfabetem zrobioną z dzieckiem (literka i rozpoczynający się na nią – wybrany przez dziecko obrazek). Rodzic drukuje litery na kartkach, dziecko przykleja obrazki, laminuje i binduje całość z pomocą dorosłego.

– wierszyki o literach (np.: „Szereg literek bez usterek czyli alfabetociekawostki” Łukasza Dębskiego).

Zdjęcie z książki: „Szereg literek bez usterek” Łukasz Dębski

 

Można też skorzystać z propozycji przedstawionych w książkach:

 1. „Terapia uspokajająca i rozwijająca dla dzieci” Teresy Danielewicz, Ewy Hanter, Anny Koźmińskiej i Janiny Magnuskiej – Pomoce dydaktyczne do nauki czytania i pisania.
 2. „Wczesne czytanie” Pam Schiller Gry, zabawy, ćwiczenia i piosenki, które obudzą w dzieciach zainteresowanie czytaniem.

`

 

Dzieciom z reguły podoba się też zabawa w pisanie własnej książeczki. Przy tej okazji można dziecku wyjaśnić budowę książki oraz to w jaki sposób ona powstaje – od pomysłu po druk. Dziecko może poza wymyśleniem historii stworzyć ilustracje dla poszczególnych fragmentów treści. Pierwsze książeczki nie muszą być grube. Wystarczy, że dziecko będzie miało świetna zabawę podczas tworzenia a potem podczas prezentowania rodzeństwu i rodzicom efektów swojej pracy.

Uwaga: bardzo wskazana jest pochwała zwrotna np.: bardzo podoba mi się ta przygoda, którą opisałeś na drugiej stronie, lub ten (konkretny) rysunek wymagał od ciebie wiele pracy. Komentarz „fajna książeczka” może być niewystarczający dla dziecka – nie budować jego motywacji.

W efekcie wyżej opisanego podejścia dziecko będzie kojarzyć naukę czytania z przyjemną zabawą a nie ze smutnym a nawet przykrym obowiązkiem. Zamiast zniechęcenia i oporu mogą pojawić się zaskakujące efekty takie jak:

 – czytanie pod kołdrą przy świetle latarki, „bo jeszcze tylko dwie strony”, po zgaszeniu dzieciom światła wieczorem,

– prośby dziecka w rodzaju „mamo wybierz mi proszę wiersz, którego nauczę się na pamięć” – nauka wiersza stwarza możliwość pochwalenia się jego recytacją,

– dobrowolne czytanie na głos bajek młodszemu rodzeństwu – a nawet namawianie młodszego rodzeństwa do ich słuchania – co stwarza naturalną okoliczność do podkreślenia swojej przewagi i „mądrości”.

Powyższe sytuacje są moim osobistym doświadczeniem. Są to doświadczenia budujące i potwierdzające słuszność przyjętego podejścia.

To jest bardzo pozytywne szczególnie, gdy młodsze czteroletnie woła „mamo choć poczytaj ze mną” a wieczorem przed snem każde z osobna chce, aby to jego książkę czytać dzisiaj.

Wysiłek, który włożyłam jest całkowicie wynagradzany pełną satysfakcją z osiąganych przez nasze dzieci umiejętności.

Anna Kędra

Jestem żoną wspaniałego męża i mamą czterech córek (Julia 10 lat, Justyna 8 lat, Michalina 4 lata i Antonina 1 rok) i jednego syna (Stanisław 6 lat). Prowadzę już czwarty rok edukację domową naszych dzieci. Z wykształcenia i wykonywanego zawodu jestem oligofrenopedagogiem i logopedą.